Než se jednotlivé částky dostaly k novým majitelům, musely vzniknout projekty, které zaručovaly, kam peníze poputují.

Například Lužice se pyšní už téměř zrekonstruovaným Starým kvartýrem. „Došlo k výměně oken, dveří, podlah, venkovní dlažby, omítky nebo elektrických rozvodů. Ještě se přidá také dřevěná brána,“ vyjmenovala místostarostka Jana Ambrožová novinky, které zdobí muzejní domek.

Návštěvníci se mohou oprávněně těšit na prakticky nové prostředí.

V minulosti Lužice spravily střechu a toalety. Dům sloužící k různým výstavám a kulturním akcím si ale žádal větší zásah řemeslníků.

„Snažili jsme se zachovat ráz dřívější architektury. Zatím ještě není všechno hotové,“ poznamenala místostarostka.

Na jaře se tamní muzejní spolek vrhne na úklid. V létě během očekávaných hodů totiž dojde k slavnostnímu otevření.

„Pozveme spoustu hostů a budeme se tím pyšnit,“ usmívala Ambrožová. Starý kvartýr se stane jednou z dominant obce.

Stovky tisíc korun doputovaly i do Rohatce, který se rozhodl také rekonstruovat. Obnovy se dočkalo staré hřiště, jež nyní nese přízvisko multifunkční.

Plocha se kromě fyzického vyžití stala také místem odpočinku. Obec tam totiž zároveň zřídila dětský koutek, kde jsou k dispozici houpačky, skluzavka nebo lavičky.

„Vzniklo nám místo pro sportovce a maminky s dětmi. Pro lidi je důležité, abychom takový prostor měli,“ sdělil starosta Rohatce Miroslav Králík.

Dodal, že v souvislosti s rekonstrukcí uvažuje obec ještě o parku u základní školy, kde by mohlo vzniknout něco podobného. V Dolních Bojanovicích našel grand využití v cestovním ruchu. Majitel penzionu Tomáš Komosný jej použil při opravách stávajícího objektu poblíž vinařské cyklostezky.

„V podkroví je ubytování a v prvním podlaží bude degustační místnost, kde hosté nebo i kolemjdoucí budou mít možnost posedět a ochutnat vína,“ nastínil Komosný možnosti, které penzion nabídne.

Zatím jsou na řadě dokončovací práce a během příštího týdne přijde na řadu kolaudace.

„V současné době probíhá vyúčtování a závěrečné kontroly zrealizovaných záměrů,“ uvádí Dolní Morava na webových stránkách. „V případě, že Ministerstvo zemědělství České republiky otevře výzvu v roce 2009, management MAS je připraven znovu o podporu požádat.“

Zájemci o finanční injekce z Programu Leader by se tak mohli znovu přihlásit. Důležité je mít včas vypracovaný projekt a probrat jej a s místní akční skupinou.