Karlínští o prodejnu přišli před zhruba šesti lety. Vedl ji současný místostarosta Tomáš Stávek. „Provozoval jsem ji asi sedm roků, ale už to nešlo utáhnout. Lidé v době supermarketů chodili jen pro chleba a rohlíky,“ sdělil Stávek.

V obci se snažili najít nového nájemce. Jenže marně. „Zkoušeli jsme řetězce venkovských prodejen i provozovatele večerek. Zájem neměl nikdo. Už jsme prodejnu nabízeli i bez nájmu. Nový krajský program může být užitečný. Jen si nejsem jistý, zda výše podpory bude stačit,“ uvedl Stávek.

Podobně jsou na tom lidé v Kurdějově na Břeclavsku. „Musíme jezdit nakupovat do Hustopečí. Starší lidé určitě nějaký menší obchod, který by byl alespoň odpoledne otevřený, uvítají,“ řekl Vojtěch Charvát z Kurdějova.

Krajská pomoc je určená pouze obcím do 750 obyvatel, kde je jedna prodejna potravin nebo smíšeného zboží. Každá může z kraje získat nanejvýš sedmdesát tisíc korun. „Podmínkou však je, že stejnou částkou přispěje také obec, která o dotace žádá,“ upozornil krajský zastupitel Radomír Pavlíček.

Žádosti si zájemci mohou podávat od 28. května a pro všechny jsou určené dva miliony. Program má pomoci především těm nejmenším. „Z řady malých vesnic víme, že se tam obchody drží doslova silou vůle,“ poukázal zastupitel.

Základní nákupy si zatím obstarají lidé v Bohumilicích, které patří pod Klobouky u Brna na Břeclavsku. „Obchod dřív patřil do malého řetězce, potom prodejnu převzala moje matka. Nakupují tu hlavně důchodci, kterým dělá potíže někam cestovat. Provozování je dost náročné,“ přiblížil Vít Suchánek z Bohumilic.

Prodejnu stále mají i v Horních Kounicích na Znojemsku. „Je to pro nás velmi důležitá věc. Mladší lidé si mohou dojet autem kamkoliv, ale pro starší by bylo dojíždění za nákupy problematické. Do Moravského Krumlova je to sedmnáct kilometrů, do Znojma třicet a cestování autobusem je nadlouho,“ vyjádřil se starosta Libor Procházka.

Budoucnost prodejny podle něj zatím obec řešit nemusela. „Pokud se na nás provozovatel případně obrátí, budeme hledat možnosti. Krajský program může být užitečný. Na druhé straně už ale obce musí platit na spoustu jiných věcí,“ dodal starosta.

Podpora pro vesnické prodejny
• Dotační program schválili v dubnu jihomoravští krajští zastupitelé.
• Je určený pro obce do 750 obyvatel, kde je pouze jedna prodejna potravin nebo smíšeného zboží. Kraj dá přednost zejména menším obcím.
• Obce mohou získat podporu 25 -70 tisíc korun s tím, že obce musí poskytnou stejnou částku jako kraj
• Žádosti kraj přijímá od 28. května do 6. června.
• V krajském rozpočtu jsou vyčleněné dva miliony.

MARTIN MOŠTĚK
DAVID KVAPIL