Ty mohou využít žáci a studenti škol do dvaceti šesti let. „In-karty platí jednotně do konce daného školního pololetí a lze je zakoupit i v jeho průběhu se slevou,“ uvedl tiskový mluvčí Českých drah Radek Roklík.

Čtěte také: České dráhy šetří a sníží počty vagónů

„Výhodou je, že žáci a studenti získají 50 procentní slevu na místenky a 25 procentní slevu na mezinárodní jízdné,“ řekl Deníku manažer projektu Tomáš Čech. In-karty pro běžné dojíždění plánuje tuzemský železniční dopravce v prosinci příštího roku. „Těm, kteří ji dosud nevlastní poskytneme In-kartu/Rail plus zdarma,“ sdělil dále Tomáš Čech.

Celý systém elektronického jízdného se rozbíhá v rámci projektu VIZE 2012, která má za cíl zefektivnit hospodaření Českých Drah a snížení celkových nákladů. Využití elektronických jízdenek sníží náklady dopravce a zvýší komfort při odbavování.

Pilotní testování si studentské In-karty odbyly ve Středočeském kraji, kde se systém osvědčil a nyní je možné ho nasadit ve všech krajích. V rámci ČR se jedná o první případ, kdy elektronické jízdné zcela nahradí klasický jízdní doklad.

MARTIN JOACHYMSTÁL