Nízké výkupní ceny mléka nutí zemědělská družstva rušit chovy krav. Zvířata končí na jatkách, případně je prodávají soukromým chovatelům. Důsledkem je úbytek pracovních míst. Mezi ty, kteří momentálně chovy krav likvidují, patří například Zemědělské družstvo Velké Pavlovice.

„Při těchto cenách to prostě malé podniky nezvládnou. Z dvou set třiceti krav nám zbylo jen sedmnáct, ostatní musely pryč. O práci přišli všichni zaměstnanci v živočišné výrobě. Smlouvu jsme ukončili s asi deseti pracovníky,“ přiblížil konec chovu a propouštění zootechnik velkopavlovického zemědělského družstva Miloslav Pančochář.

Předsedkyně družstva Marie Suská vysvětlila, že nynější stav je neúnosný. „Co se týče krmiva a všeho kolem, chtějí všichni zaplatit nejlépe dopředu. To prostě nejde, nemáme to z čeho uhradit. Vloni jsme museli zrušit chov prasat, protože byl ztrátový. Snažili jsme se zachovat alespoň krávy, ale bohužel se to nepovedlo,“ posteskla si Suská.

Ta si likvidaci chovu bere osobně. „Je to pro mě strašné. Dělám v družstvu celý život, a když vidím, kam to dospělo, je mi z toho smutno,“ přiznala.

Do minusu se zemědělci dostávají kvůli nízkým výkupním cenám mléka. „Situace je opravdu špatná. Výkupní ceny mléka klesly o dvě koruny pod výrobní náklady, což musí být znát. Je to velký problém,“ řekl ředitel břeclavské Okresní agrární komory Ladislav Sečkař.

Některá zemědělská družstva, jako například v Rakvicích, se přesto snaží chov krav udržet. „Ceny jsou nízké, pokud se nezvýší, nezbude ani nám nic jiného, než se krav vzdát. Zatím je ale máme a doufám, že tu i zůstanou. Nic rozhodnuté, uvidíme, co se dá vyjednat,“ nevzdává se naděje předseda družstva Tomáš Nečas. V Rakvicích chovají přes čtyři sta kusů krav.

I Nečas si je ale dobře vědom kritické situace chovatelů. „Nikoho z vládních představitelů nezajímá, za kolik se mléko prodává a že by nám mohl pomoci zahraniční prodej. Je to dlouhodobý vývoj,“ poukázal na špatnou situaci.

I na Břeclavsku se tak mnozí chovatelé upínají k chystanému protestu proti nízkým výkupním cenám mléka. „Pokud bude, určitě se ho zúčastníme. Musíme, nic jiného nám nezbývá. Je zajímavé, že se o nás doteď nikdo nestaral, a najednou se prezident agrární komory stará,“ poukázal na dlouhodobý nezájem o horšící se situaci chovů předseda rakvického družstva.

Jestliže by v Rakvicích měly krávy skončit, přišlo by o práci asi třicet zaměstnanců. A také několik brigádníků v živočišné výrobě. „Já jsem už téměř v důchodovém věku, ale jsem hodně naštvaný. Je zoufalé, že nebudeme mít co nabídnout našim pokračovatelům,“ povzdechl si Nečas.

Někteří zemědělci poukazují také na to, že zrušení chovů může mít dopad i na jiné související oblasti. Hrozí například výrazné snížení spotřeby surovin, kterými se krávy živí, nebo přeplnění trhu s hovězím masem. „Doufám, že se to nestane, bylo by to smutné,“ podotkl Nečas.