Zatímco druzí si hlídali místa ve státních podnicích a na veřejných brigádách, jiní se rozhodli zariskovat. Aby tak dali základ firmě, která funguje už pětadvacet let, nebo nepříliš obvyklé živnosti.

Roman Blanář od roku 1989 soukromě vyrábí nábytek. Úspěšně. Jeho firma z Brumovic ve středu získala třetí místo v soutěži Firma roku Jihomoravského kraje. Mimo to vyhrála kategorii Odpovědná firma regionu. „Většinou býváme v soutěžích první," smál se bratr zakladatele firmy Jaroslav Blanář. Ten se k sourozenci přidal rok po začátku jeho podnikání.

Školka i jídelna

Společně se snaží vymýšlet věci, které jsou v republice neobvyklé a nové. „Takových bláznů, co pořád něco zařizují pro zaměstnance, tady moc není. Snažíme se jim zpříjemnit práci a vymýšlet neotřelá řešení problémů," uvedl Blanář. Díky tomu vyhráli kategorii odpovědných firem. Zřídili školku i jídelnu. Pro tři sta pracovníků.

„Oceňujeme, že firma podporuje místní sportovní, kulturní a občanské aktivity," odůvodnila rozhodnutí poroty Kateřina Novotná ze společnosti Vodafone, která se na vyhlašování podílela.

Začátky firmy ale byly podle Blanáře složité. „Bratr budoval z nuly – skrz žádnou privatizaci, z žádné nábytkářské tradice, ta neexistovala. Nechtěl už pracovat ve státním," vzpomínal.

Cedule před domem

Z ničeho odstartoval i celkově stříbrný účastník soutěže Živnostník roku Jihomoravského kraje. Martin Herůfek z Velkých Bílovic už třináct let prodává jádra z dýní. „Tenkrát nás už nebavilo chodit na brigády. Rozhodli jsme se pěstovat vlastní zeleninu a prodávat ji. Vždycky jsme zasadili papriky a k tomu trochu dýní," popisoval.

Nakonec skončil jen u dýní. S manželkou a několika brigádníky rozjeli netradiční obchody. Před domem mají ceduli, kterou lákají na sušená jádra. Úspěšně. Většina zákazníků zastaví náhodně.

Umístění v soutěži bere jako reklamu. Pro něj i pro samotná jádra. O nich totiž spousta lidí nemá ani tušení. „Když jsme s manželkou prodávali jádra na vinobraních, tak někteří turisté ani nevěděli, že se něco takového jí," vzpomněl Herůfek. Jinak projektant. „Většinou projektuji, ale když je sklizeň, jdou projekce stranou," řekl.

ADÉLA JELÍNKOVÁ