Sehnat práci nebylo pro lidi v Jihomoravském kraji, včetně Břeclavska, dlouho tak snadné jako nyní. Volných míst je v kraji 
8 097 a na jedno z nich připadá sedm uchazečů. Společnosti akutně shánějí nové zaměstnance. Potřebují dodržet termíny zakázek, které se jim loni hrnuly závratným tempem.

Spoustu zakázek a nedostatek zaměstnanců má třeba společnost Gebauer a Griller Kabeltechnik z Mikulova zaměřující se na kabely a vodiče pro automobilový a výtahový průmysl. „Kancelářských pozic máme volných bezmála dvacet. Nabíráme také dělníky do výroby, zhruba deset lidí týdně," popsala personalistka Blanka Hlaváčová. Firma v Mikulově zaměstnává kolem 1400 lidí.

Do velkého náboru se letos pustil i břeclavský Gumotex. Do převážně dělnických profesí už od začátku roku přijala firma 59 nových pracovníků. „Většina z nich našla uplatnění ve výrobě nafukovacích člunů, protipovodňových zábran, ale také na nové lince, kde se vyrábí speciální tlumicí pěnové díly pro automobily. Část pak doplnila stavy pracovníků ve výrobě slunečních clon," uvedl auditor Gumotexu Vladimír Chmela.

Ještě v prvním čtvrtletí plánuje společnost, která na konci listopadu zaměstnávala 1347 lidí, přijmout dalších asi čtyřicet dělníků. „Z technických profesí nabízíme pozice obchodníkům a vývojářům," jmenoval Chmela.

Kromě dělníků ve výrobě se velmi dobře uplatňují i profese ve strojírenství. Problém je v tom, že nezaměstnaných
s tě­mito znalostmi je málo. „Volných pracovních míst je v regionu dostatek, chybí však lidé s potřebnou kvalifikací. Někteří mají úzce zaměřené vzdělání, nebo jsou dostupná místa, kde není vzdělání moc upřednostněné," potvrdil ředitel břeclavské pobočky Úřadu práce Lubomír Marko.

Zvýšit počet zaměstnanců kvůli velkému počtu zakázek chce také břeclavská společnost Alca plast. Zaměstná je 
díky nové výrobní a skladovací hale. „Vzali jsme v poslední době třicet lidí a nabereme další. Možná i lehce přes celkových sto dvacet. Potřebujeme zaměstnance do administrativy, dělníky i technicky zaměřené odborníky. Na novou halu nyní vytváříme projektovou dokumentaci," sdělila ředitelka Alca plastu Radka Prokopová.

Jak dodala, pracovní místa budou přibývat postupně. Nová hala začne fungovat zřejmě v roce 2017. Alca plast patří 
k největším výrobcům sanitární techniky v Evropě.

Podle analytika Jiřího Šimary bude letošní rok pro firmy příznivý, i když rekordní loňský rok nepřekoná. „Odhady počítají s téměř tříprocentním posílením ekonomiky, a to by mělo stačit k tomu, aby se nezaměstnanost snižovala. To povede k tlaku na růst mezd," předpověděl Šimara.