Hospodářská krize stále drtí i firmy na Břeclavsku. Některé propouštějí ve velkém, z jiných zatím odchází jen několik málo lidí. V červenci zásobily břeclavský úřad práce nejvíce zemědělské podniky. Do evidence nezaměstnaných se však nahlásili lidé i z dalších významných firem na Břeclavsku, například z Gumotexu, Euro Jordán, Linde+Wiemann nebo Kuwopa Kastenhofer. Podle některých odhadů je další vlna propuštění před námi.

„Můžeme opravdu očekávat, že největší propouštění přijde na podzim. I na našem úřadu práce jdeme každý měsíc o desetinu nahoru. Na podzim se nám například vrátí zpět na úřad sezonní pracovníci,“ souhlasil ředitel břeclavského úřadu práce Lubomír Marko s tím, že se průměrná nezaměstnanost v České republice může vyšplhat až k deseti procentům.

„Je to docela možné, my zatím žádné takové signály nemáme, ale občas někdo někoho propustí. Přibývá firem v konkurzním řízení, které jdou do řízené likvidace, takže se dá očekávat, že Břeclav nebude žádná výjimka,“ připustil.

Jedním z velkých břeclavských podniků, který ohlásil propuštění už před několika týdny, je Otis Escalators. „Propouštění se týká posledního čtvrtletí roku. Bude se pohybovat kolem pětaosmdesáti pracovníků, ale může to být méně nebo i více,“ sdělila v polovině června vedoucí personálního oddělení firmy Olga Zápecová. Koho se propuštění týká, to se zaměstnanci dozvěděli před několika týdny. Nikdo z černé listiny však neví, kdy přesně o práci přijde.

„Naše firma si najímá lidi na sezonní práce, zabýváme se výrobou velikonoční a vánoční dekorace. Fungujeme takto už devět let,“ popsala důvody snižování stavů jednatelka společnosti Kuwopa Kastenhofer Andrea Hanzalová. Podle jejích slov jsou s tímto faktem zaměstnanci vždy před přijetím srozuměni.

Tisíc lidí zaměstnává v Břeclavi Gumotex. „První vlnu propouštění jsme udělali na začátku roku a pak i později, ale bylo to jen o pár místech. Teď žádné propuštění nepřipravujeme,“ uvedl vedoucí kanceláře generálního ředitele Gumotexu Josef Horníček.

Přitom Gumotex je z části závislý i na vývoji v automobilovém odvětví. „Dá se říct, že se situace v automobilovém průmyslu celkem stabilizovala. Ve výrobě klasických postelových matrací pracujeme na zakázku, takže nám to trochu kolísá. Někdy je práce více, jindy méně. V uplynulém období jsme pracovali i ve zkráceném pracovním týdnu, teď ale jedeme celých pět dnů,“ byl spokojený Horníček.

Ředitel úřadu práce připomněl v souvislosti s hospodářskou krizí i projekt Vzdělávejte se, který připravilo pro podniky ministerstvo práce a sociálních věcí. Je určený pro zaměstnavatele, kteří kvůli krizi přicházejí o zakázky a musí omezit svou výrobu. Od ministerstva mohou získat peníze na vzdělávací kurzy. Od dubna do června si tímto způsobem svou kvalifikaci zvýšilo téměř šest set zaměstnanců z osmi břeclavských firem.