Hubík přiznává, že firmě k rekordním tržbám napomohl právě koronavirus. Zákazníkům nabízí různé produkty. Na prvním místě je protein, tyčinky, vločky a další výrobky. Funguje především online, ale v Brně má i kamenné obchody. „Za jeden den jsme odbavili i 2105 objednávek. Vyvinuli jsme vlastní interní systém řízení skladu, čímž se nám podařilo zrychlit proces balení a doručování o deset procent,“ přiblížil.

Ilustrační foto.
Rakouské děti zamířily do škol, s testy. Návrat vyhlížejí i rodiče z jihu Moravy

Úspěšné firmy na jihu Moravy

Aktin:
* počet zaměstnanců: asi 250
* loňský nárůst tržeb: o 46 procent, obrat čtvrt miliardy

Thermo Fisher Scientific:
* v brněnském centru: 1200 zaměstnanců, desítky lidí v hledání
* v roce 2020 rekordní výsledky

Gebrüder Weiss:
* rozšíření: sklad v Syrovicích, práce od května; zvýšení počtu a rychlosti zásilek
* v České republice: 367 zaměstnanců

V brněnském technologickém centru firmy Thermo Fisher Scientific začíná výroba zcela nových elektronových mikroskopů. Společnost díky tomu letos přijme několik desítek nových zaměstnanců. „Nejvíce posil v tuto chvíli hledáme do oddělení výzkumu a vývoje, především se jedná o softwarové inženýry, výrobní inženýry nebo specialisty technické podpory. Řadu pracovních příležitostí máme i v oddělení výroby nebo v logistice,“ vyjmenoval ředitel Thermo Fisher Scientific Petr Střelec.

Přiznal, že některé z pozic obsazují delší dobu. Například v softwarovém vývoji. „U všech pozic však vnímáme, že lidé mají v této době zájem o stabilní zaměstnání, které jim dodává jistotu. Věříme, že tyto požadavky splňujeme,“ zmínil Střelec.

Logistická společnost Gebrüder Weiss plánuje rozšíření překládkového skladu v Syrovicích na Brněnsku. Práce tam začnou v květnu, hotovo má být do půl roku. „V kombinaci s většími prostory nám to umožní zvýšit také počet a rychlost odbavení zásilek, jejich množství i nadále narůstá,“ poznamenal ředitel obchodu a marketingu Gebrüder Weiss ČR Jan Kodada.

Že některé odvětví z aktuální situace těží potvrdil i ředitel brněnské hospodářské komory Čeněk Absolon. „Velmi se daří sektoru e-commerce a návazným logistickým službám nebo výrobcům a dodavatelům zdravotnických, hygienických a farmaceutických produktů. Silná poptávka je i nadále po pracovnících v informačních technologiích a telekomunikačních službách, jakými jsou programátoři anebo pracovníci v call centrech. Specifický je velký zájem o řidiče pro spediční firmy,“ sdělil.

Minaret u Lednice na Břeclavsku v zimním hávu. Fasáda v přízemní části svítí novotou, 9.2.2021
Lednický minaret v novém. Co tomu předcházelo? Projděte si přes 30 let oprav

Naopak na jiné sektory má koronavirus negativní dopad. „Například oblast cestovního ruchu, automobilový sektor, kultura, sportovní akce. U některých firem je to na přechodnou dobu, některé to zasáhne fatálně,“ řekl hlavní ekonom firmy Cyrrus Petr Pelc.