Architektonická jizva Mikulova se začíná postupně měnit v reprezentativní centrum. Z bývalé textilní továrny Gala má do příštího roku vzniknout luxusní hotel pro návštěvníky Mikulova. Své zázemí si v objektu buduje i Vinařství Galant.

Místo se najde i na obchody s obuví a textilem. Investorem přestavby je pražská společnost GPS. Ta chce do bývalé továrny přilákat nejen turisty, ale i místní podnikatele. Na ulici Česká tak postupně vzniká nové obchodně - společenské centrum.

„Investor velmi pečlivě dbá na to, aby uzavírané nájemní smlouvy vyhověly budoucímu charakteru objektu. Vítané jsou všechny služby a objekty, které zapadnou do konceptu otevřeného hotelu. Například prodejna knih a hudebních nosičů, suvenýrů a dárkových předmětů, keramiky, místních specialit nebo zdravé výživy. Investor vítá také bankovní služby, které rozhodně nejsou v Mikulově v nadměrném množství. V novém komplexu vznikne nejméně sedmdesát pracovních míst,“ uvedl místostarosta Mikulova Eduard Kulhavý.

„V každé, případě tento projekt vítám. Objekt v takovém rozsahu, jakým je bývalá továrna Gala, byl pracovně nevyužitelný. Hotel s velkou kapacitou ubytování město nutně potřebuje. Obchody, které tam vzniknou, zase zpestří nabídku,“ vyjádřil se mikulovský radní Jaroslav Smečka.
Podle jeho slov Gala začala zanikat již na přelomu let 1996/97, kdy ji vedení zadlužilo o sto čtyřicet milionů korun. Počet zaměstnanců tehdy kles z původních čtyř stovek na méně než padesát.

„Nemyslím si, že by definitivním zánikem Galy přišlo město o případná pracovní místa. V současnosti se podařilo nezaměstnanost v Mikulově snížit o jedno procento. Navíc zde vznikly nové podniky, jako je Bosch, Nichias nebo Kabel Technics, které zaměstnaly mnoho lidí. Tyto podniky jsou navíc od bývalé Galy v průmyslové zóně města a ne v centru, které není na výrobu vhodné,“ popsal Smečka…

 

Více v Břeclavském deníku ve středu 28. listopadu