Před časem si jedna z nich přišla pro šaty, teď oděvy návrhářky tvoří téměř celý její šatník. I proto ji nyní už kamarádka přihlásila do soutěže Žena roku 2018 v kategorii byznys. „Nestudovala jsem v oboru. Řemeslo jsem se naučila sama a učím se pořád, stále se na sobě snažím pracovat,“ říká pětačtyřicetiletá Tomková.

Od počátku se navíc řídí zásadami slow fashion, což je téma poslední doby. „Znamená to, že věc, kterou si koupíte, má sloužit delší dobu. Není to jen hadr, který vezmete jednou dvakrát na sebe, je ušitá, že něco vydrží. A až doslouží vám, můžete ji poslat dál nebo třeba recyklovat,“ vysvětluje.

Od začátku tak tvoří ženám elegantní oblečení na míru z kvalitních materiálů. „Šití na zakázku a výroba modelové konfekce jsou obzvlášť náročné. Každý model vezmete do ruky nesčetněkrát, než je dokonalý, v tom se nemůžeme srovnávat se sériovou výrobou,“ přibližuje matka dvou dospělých dcer a tříměsíční vnučky.

Za devatenáct let práce má na kontě nepočítaně kolekcí. „Šijeme kompletní dámský šatník. Nejraději ale šaty a kabáty,“ neskrývá jihomoravská módní návrhářka.

Na začátku měla dílnu doma, ovšem po pár letech si pronajala prostory, které využívá dodnes. Zpočátku také šila, teď už se věnuje především zákaznicím, navrhování oděvů a řízení firmy. „Začínala jsem sama, ale práce rychle přibývalo, a tak se pomalu rozrůstal i můj tým,“ ohlíží se jedna z adeptek na titul Žena roku 2018.

Pro jednu z třiceti nominovaných žen v kategorii byznys mohli lidé hlasovat do středy dne. Do finále postoupí tři s největším počtem hlasů, a to i z dalších kategorií friend, charita a pod třicet let.