Na Břeclavsku je největší zájem o pomocné pracovníky ve výrobě. „Před létem roste zájem také o zedníky nebo pokrývače. O zaměstnance v břeclavském regionu mají zájem všechny firmy, které neustále navyšují výrobu,“ uvedl ředitel břeclavského úřadu práce Lubomír Marko.

Na mysli měl velké podniky jako Gumotex, který zaměstnává přes třináct stovek lidí. „Na dělnické profese nyní hledáme zhruba deset zaměstnanců. Další čtyři pak na technické pozice,“ prozradil tajemník společnosti Pavel Kašuba.

CELÉ TÉMA O NEJŽÁDANĚJŠÍCH PROFESÍCH ČTĚTE V ÚTERNÍM TIŠTĚNÉM DENÍKU ROVNOST

Na Hodonínsku je velký zájem i o slévače, svářeče nebo řidiče nákladních aut a autobusů. Na Znojemsku kromě dělníků poptávají pracovníky do zemědělství, lesnictví a rybářství.O personál do výroby má rovněž zájem Westfalia Metal, která v Hustopečích na Břeclavsku vyrábí kovové součástky pro automobilový průmysl.

Pracuje tam například vystudovaný strojař Petr Havelka z Uherčic. „Šel jsem tam hned po škole bez praxe. Nalákal mě dobrý plat a možnost pracovat ve svém oboru,“ svěřil se muž.

Podle ředitele Institutu veřejné správy Filipa Hrůzy je počet zájemců o dělnické pozice na trhu práce vyčerpaný. „Zároveň nejsou pro mnoho lidí příliš atraktivní. Firmy nemohou spoléhat ani na imigranty z východu, jejich počet volné pracovní pozice nepokryje,“ tvrdí.

DAVID KVAPIL