„Zaplať pánbůh, že se s tím konečně začalo něco dělat,“ poznamenal místostarosta Mikulova Eduard Kulhavý.

Budova byla od roku 1997 prázdná. Nikdo o ni nestál. „Město objekt prodávalo asi před pěti lety, přičemž původně z něj měl být hotel,“ vracel se zpátky Kulhavý.

Investorem je společnost ITVV z Dyjákoviček na Znojemsku, která ale nakonec od hotelového záměru upustila. „Ubytovacích kapacit je v Mikulově přebytek,“ vysvětlil změnu názoru jednatel společnosti Jan Zmeko.

Cílem pozměněného projektu je vybudování moderního bydlení vysokého standardu v centru města se zachováním historického architektonického rázu. První část přestavby má trvat do konce letošního roku. Byty a komerční prostory už firma nabízí k prodeji či pronájmu.

Rekonstrukce komplexu Kardinál zahrnuje vybudování čtrnácti originálně architektonicky řešených bytů a bezmála pět set metrů čtverečních komerčních prostor. Bytové jednotky v patře budou tvořit mezonetové byty s galeriemi, nad nimi pak budou podkrovní byty.

Podle Zmeka jsou už některé přízemní prostory pro obchodní účely obsazené. „Víme, že tam bude pobočka České spořitelny a s dalšími zájemci jednáme,“ upřesnil jednatel firmy.

Spořitelna se přesune do nových prostor ve druhé polovině listopadu. „Hlavním důvodem stěhování je nevyhovující patrová dispozice naší stávající pobočky. Naši klienti musí zdolávat schody, což je pro mnohé bariéra. V duchu zlepšení a sjednocení konceptu všech našich poboček se rozhodlo o přemístění mikulovské pobočky do přízemí nově rekonstruovaného areálu Kardinál,“ sdělil ředitel mikulovské spořitelny Ižo Peter.

„Bezbariérový vchod do pobočky bude přístupný od parkoviště na ulici Alfonse Muchy. Věřím, že změnu pobočky naši klienti ocení,“ dodal s tím, že stávající budovu pobočky na jižním konci náměstí Česká spořitelna nabízí k prodeji.

Historická budova školy pochází z roku 1878. Pyšnila se vzorně zařízenou tělocvičnou, což v té době bylo vzácností. Honosnost budovy dodnes dokládá její původní historický vzhled.

Vzrůstajícímu počtu žactva však dosavadní budova nedostačovala, a proto byla v roce 1886 vybudována další část obecné školy na tehdejším Hrnčířském náměstí. V roce 1896 se ještě uskutečnila přístavba k dosavadním budovám a tím stavební vývoj školského komplexu na dnešním Komenského náměstí skončil.

JIŘÍ ŠEVČÍK
DAN KAMENÁR