Přivezeme hrozny z Evropské unie. Inzeráty tohoto znění se nyní v jihomoravských novinách objevují stále častěji. Pro malé vinohradníky na Břeclavsku jsou firmy, které tuzemský trh zaplavují levnými a mnohdy nekvalitními hrozny z Evropské unie, soupeřem, jemuž mohou konkurovat jen stěží.
„Levné hrozny, které se k nám dovážejí, způsobují moravským vinohradníkům ekonomické problémy. A to nemalé. Některé členské státy poskytují svým pěstitelům révy dotace. Hroznům za velmi nízké ceny potom nelze konkurovat,“ potvrdil senátor a zároveň předseda Zemědělského družstva v Sedleci Jan Hajda.
Nerovný boj na trhu dokládá i skutečnost, že některým výrobcům, kteří kupují dovozové hrozny za dvanáct i méně korun za kilogram, nedělá problém o kvalitě vína a jeho původu lhát. „Takové firmy se už prošetřují. Bohužel se tomu dá předejít jen tak, že bude více kontrol. Nic takového se ale neděje,“ posteskl si Hajda.
Řada dovozců tvrdí, že na tuzemský trh dovážejí hlavně netradiční odrůdy, čímž naopak věci prospívají. „Vozíme až patnáct druhů hroznů, ale domácím vinohradníkům v žádném případě neškodíme. Trh spíše obohacujeme. Jediný, kdo tlačí cenu hroznů dolů, jsou výkupny,“ zdůraznil Martin Vojtěšek z bořetické firmy Bravo-cz. Jeho společnost jen letos přiveze na jižní Moravu čtyřiadvacet tun hroznů.
Lidem, kteří mají malé vinohrady a z hroznů víno nevyrábí, tak možná zbudou jen oči pro pláč. „Samozřejmě dovoz je nutný, naši producenti totiž celý trh nenasytí. Ale těm nejmenším vinohradníkům, kteří se nesoustředí na kvalitu, to může velmi ublížit,“ upozornil majitel mikulovského vinařství Petr Marcinčák.