Možná několik stovek nových sousedů budou mít v budoucnu obyvatelé Hrušek. Ambiciózního projektu „zdravé bydlení na Zahajce“, který dříve byl odsouzen k zániku, se totiž chopil nový investor. Ten má v úmyslu dodržet původní plán výstavby.


„Mám eminentní zájem tam bydlet. Chci se dostat z centra Břeclavi někam, kde je klid. Ale nevěřím tomu, že domy někdo postaví tak, jak kdysi obec slibovala. Kdo ví, jak to bude drahé,“ posteskl si Josef Kuba z Břeclavi.


Původním záměrem hrušecké radnice bylo financovat bytovou zástavbu z vlastních zdrojů prostřednictvím vlastní firmy Hrušecká stavební. Nové vedení obce se však rozhodlo projekt zamítnout a nabídnout ho investorovi ze soukromého sektoru.


„Byl to opravdu hloupý nápad. Nemohli jsme si vzít úvěr na osmačtyřicet milionů. Rozpočet by to v žádném případě neunesl, ani by se nám to nevrátilo, navíc máme již nyní půjčku na dvaadvacet milionů,“ vysvětlil starosta Hrušek Josef Trecha.


Nynější radní se však nepostaví k nápadu svých předchůdců zády. Obec bude totiž financovat inženýrské sítě, bez nichž by se nemohlo začít s pracemi. „Je to osmnáct milionů korun, což není malá částka,“ podotkl starosta.


Kdyby se však Hrušečtí opravdu rozhodli financovat odvážný projekt, který má klást důraz na zdravotní nezávadnost, ze svého, nepřišli by zcela zkrátka. Mohli by totiž využít státních dotací. Na ty, pokud nezmění své rozhodnutí, nemají nárok.


„Vše bylo důkladně propočítáno, investované peníze by se vrátily. Jenže problém je v tom, že panu Trechovi se nelíbí to, že by musel dokončovat rozdělanou práci po druhých,“ myslí si bývalý starosta Hrušek František Tichý.


Plány na výstavbu se tak dostali do rukou realitní kanceláři Real Spektrum. Ta podle všeho jako investor dodrží původní koncepci. V lokalitě na Zahajce by tedy mělo vyrůst jednašedesát rodinných domků a osm bytových domů s celkem asi šedesáti byty.


Doposud však není jasné, v jakém termínu začne pověřená firma stavět. „Vše je v jednání, zatím nemohu říct na sto procent, jestli se toho ujmeme. Nicméně je to na dobré cestě. My máme pochopitelně zájem zpracovat původní návrh výstavby,“ nechal se slyšet Martin Látal z firmy Rodinné domy Rýmařov, která má být dodavatelem.