„Lidem se daří, mají víc peněz. Také nový stavební zákon by měl stavebníkům usnadnit situaci. Mně osobně změny velmi pomohly,“ sdělil tajemník břeclavské radnice Dalibor Neděla.

Městský úřad v Břeclavi obdržel za poslední měsíc šestnáct stavebních povolení a jednadvacet ohlášení, což je zhruba stejné číslo jak před rokem. „Útlum byl před pěti lety, pak se to zase rozjelo,“ řekla vedoucí oddělení stavebního úřadu břeclavské radnice Alena Vlachová.

V České republice za poslední čtvrtletí počet poskytnutých hypoték oproti loňskému roku klesl. Někteří ekonomové říkají, že hypotečnímu boomu dochází dech.Podle Aleše Michla, analytika Raiffeisenbank, ale ještě není čas na ukvapené závěry. „Zatím máme data jen za první čtvrtletí. Byl bych proto velice opatrný s hodnocením,“ uvedl Deníku.

Na úbytek podle něho měla zřejmě vliv Česká spořitelna, která udělala změny v distribuci, a prodej hypotečních úvěrů tím mohl klesnout. „První čtvrtletí bývá vždycky o něco horší a je třeba si počkat na druhé a třetí čtvrtletí, abychom mohli hodnotit,“ dodává. Úrokové sazby jsou v současnosti poměrně vysoké.

O několik málo let zpátky byly nižší i o dvě procenta. Návrat do těchto úrovní ale asi nehrozí. „Jakkoliv se zdá sazba vysoká, stále je nejnižší v Evropské unii. Podle mého názoru v příštích dvanácti měsících zřejmě úrokové sazby dolů nepůjdou. Očekávám buď setrvalý stav, nebo zvýšení,“ uvedl Aleš Michl.

Podle něho na úbytek hypoték neměla vliv ani hypoteční krize. U nás se totiž hypotéky nedávaly každému, tak jako ve Spojených státech. Banky si své klienty prověřovaly a stále prověřují. Hypoteční trh v loňském roce zaznamenal třicetiprocentní nárůst. V plusových číslech by se měl udržet i letos. Odhady hovoří o deseti až dvaceti procentech.