Co třeba golfová hřiště? A co nabízí Břeclav a Lednicko-valtický areál v zimě? Na tyto a další otázky odpovídá při setkáních se zástupci investorů břeclavský starosta Dymo Piškula. Hledá totiž zájemce, který by využil podstatnou část donedávna chátrajícího zámku. Dnes už je památka z nejhoršího venku a město pro ni hledá využití.

„To je daleko složitější než najít nějakých sto či dvě stě milionů korun na opravu zámku,“ přiznává břeclavský starosta. Absolvoval už několik jednání. Na zámku prováděl italské zájemce, zástupce tří světových hotelových řetězců a skupinu tuzemských podnikatelů.

„Dnes je zámek ve stavu hrubé stavby. Už tam nejsou žádné skryté závady. Jsou odstraněné vlhkosti, je spravená statika,“ vypočítal Piškula. Po prohlídce podle něj začnou investoři přemýšlet a dělat nákresy, jak by se tam dalo umístit například hotelové centrum.

„Hotel tam být může, proč by nemohl. Zámek jde využít různě. Záleželo by na konkrétním řešení toho projektu,“ zamýšlí se nad plány radnice břeclavský architekt Zdeněk Miklín.

Jakékoliv využití, které zajistí, aby stavba byla kultivovaně opravená a udržovaná, bude podle něj znamenat plus. „Víme, že investice do těchto objektů jsou značné. Proti nějakému komerčnímu využití v zásadě nelze nic namítat. Je to jedna z možností,“ souhlasil Miklín.

Odborníci vyslaní jednotlivými investory zatím jen mapují situaci. „Mají zájem, budova se jim líbí. Ale to nejsou jen otázky zámku. V úterý jsme třeba museli odpovídat na otázky rozvoje cestovního ruchu, je třeba sepsat veškeré akce, které se konají v Lednicko-valtickém areálu,“ prozradil starosta, co případní kupci vyžadují.

„Co je také zajímá, jsou třeba golfová hřiště. Ta jsou nejblíž v nedalekém Poysdorfu či Slavkově u Brna,“ poznamenal Piškula. Otázku, na kterou nedokázal odpovědět, a v čem podle něj tkví největší kámen úrazu, jsou zimní aktivity. Těch je totiž v okolí Břeclavi jen poskrovnu.

Italští podnikatelé zase přišli s myšlenkou menšího golfového odpaliště, které by mohlo vyrůst na části plánovaného lesoparku s parkem miniatur. „Tvrdí, že golf je strašně módní sport,“ poukázal břeclavský starosta.

Opoziční břeclavský zastupitel Oldřich Ryšavý z ČSSD si také myslí, že využití zámku ke komerčním účelům není na závadu. „Pokud se investují peníze do zámku, mělo by výsledkem být to, že památka bude žít, že na sebe vydělá a v konečném důsledku městu přinese peníze,“ konstatoval Ryšavý.

Nelíbí se mu ovšem, že současné vedení města neprojednává zvolený postup s opozicí. „Za rok jsou volby a tyto projekty jsou na delší dobu než jedno volební období. Proto si myslím, že bychom k těmto záležitostem měli být přizváni,“ zdůraznil břeclavský zastupitel a krajský radní.

Zámek stále prochází rekonstrukcí. Pokud bude podle břeclavského starosty vůle zastupitelstva, bude se v jeho zvelebování pokračovat, aby za deset či dvacet let nemuseli zástupci města, kteří budou u moci, řešit další těžkou zámeckou havárii.