Palácovým převratem prošlo těsně před Vánocemi velkopavlovické zemědělské družstvo. JZD Slušovice vykoupilo od členů družstva pětapadesát procent majetkových podílů, na prosincové členské schůzi odvolalo představenstvo družstva i kontrolní komisi. A zvolilo nové se svými lidmi.

„Rozhodli jsme se pokusit oživit nevyužitý potenciál družstva, které už bylo téměř mrtvé. Chceme navázat na vinařskou tradici, ostatně v Mikulově máme asi třicet hektarů vinic, a také na velkopavlovické meruňky,“ uvedl nový předseda družstva Karel Nedbálek.

Ten zásadně odmítl, že by cílem Slušovických bylo zbytky kdysi velkého, prosperujícího zemědělského podniku zavřít a zakonzervovat, jak se mnozí Velkopavlovičtí obávají.

„Já osobně věřím, že družstvo bude s novými vlastníky fungovat lépe. Že přinesou nový vítr, nápady a zakázky,“ odmítl černé myšlenky dnes již bývalý místopředseda družstva Jiří Hanzálek.

close zoom_in Jak prozradil, námluvy byly vzájemné, iniciativa vzešla jak ze strany slušovické společnosti, navazující na tradici kdysi legendárního družstva s množstvím přidružených výrob, tak i velkopavlovických družstevníků. Ty k hledání nového silného partnera přiměla dlouhodobě neutěšená situace v zemědělství.

Hanzálek ovšem svůj majetkový podíl neprodal, podobně jako další člen družstva Zdeněk Karber. „Změna vlastnických vztahů byla do jisté míry nutná. Myslím si, že nové vedení se svými kontakty a zkušenostmi neutěšenou situaci zlepší. Nikdo by to nekupoval proto, aby areál zavřel. Není to otázka konkurence,“ míní také Karber.

Slušovičtí, kteří už provozují v Mikulově Vinařství Wine Dietrichstein, si Velké Pavlovice vyhlédli hlavně kvůli červeným vínům. Takovou surovinu totiž v oblasti Pálavy nezískají. Jejich plány se ale dotýkají například i rostlinné výroby.

„Uvažujeme o stavbě bioplynové stanice v areálu družstva, abychom mohli část rostlinné výroby zpracovávat i pro tyto účely. Získávali bychom tak elektřinu a teplo, které využijeme například pro výrobu polystyrenu. Přemýšlíme také o sušárně mléka,“ prozradil Nedbálek, podle kterého je dalším z cílů rozšíření výroby knedlíků.

Ve velkopavlovickém zemědělském družstvu pracovalo svého času na dvě stě dvacet lidí. Nyní se jejich počet smrskl na pouhých dvaadvacet. Objem meruněk postupně klesal, skončila živočišná výroba a sázka na sladovnický ječmen přestala vycházet kvůli nízkým cenám obilovin.

„Cesta ven vede pouze přes rozšíření výroby, zvýšení výkonu a tržeb. Než se tak stane, nevyhneme se určitým úsporným opatřením. Předpokládáme ale, že i v příštím roce bude v družstvu zaměstnaných deset až dvacet lidí,“ odhaduje nový předseda, podle jehož slov v názvu družstva každopádně zůstanou Velké Pavlovice, jako jedna z dobrých tradic. Možná ale s nějakým novým přízviskem.