„V pondělí kombajny nevyjely kvůli mokru po bouřkách. Podle informací, které se ke mně dostaly, spadlo od dvaceti do šedesáti milimetrů srážek. A to je dost,“ řekl v pondělí ředitel okresní agrární komory Ladislav Sečkář.

Podle něj je zatím „pod střechou“ jen velmi malé množství obilovin a olejnin. První čísla týkající se letošní úrody už má přesto břeclavská agrární komora k dispozici.

Nejvíc zatím zemědělci v regionu sklidili řepky olejné, a to asi deset procent z celkové plochy čtyři tisíce hektarů. Výnos z hektaru činí 2,8 tuny. „Je to zhruba průměr, výpadek není u řepky až tak markantní. U obilovin to bude zřejmě horší,“ odhaduje Sečkář.

Kombajny už zvládly i deset procent ozimých ječmenů. Výnos je 4,1 tuny. „Loni byl o desetinu lepší,“ srovnával ředitel okresní agrární komory.

Z hektaru pšenice zatím zemědělci na Břeclavsku získali v průměru 4,9 tuny obilí. Vzhledem k tomu, že dosud sklidili jen jedno a půl procenta výměry, nemá ovšem tento výnos příliš velkou vypovídací hodnotu. „U pšenic není to číslo zatím směrodatné. Myslím si, že to bude spíše horší,“ vyjádřil se Sečkář.

Podle něj se žně na jihu Moravy naplno rozjedou až v tomto týdnu. Pokud bude zemědělcům přát počasí, mohla by být za čtrnáct dnů řepka i většina obilí „pod střechou“.

Čekání na sucho

„Zatím jsme toho mnoho nezvládli. Počítali jsme s tím, že se do toho v pondělí pustíme, ale kvůli mokru jsme museli žně odložit na středu,“ potvrdil v pondělí také ředitel společnosti Agromoravia Moravská Nová Ves Petr Maděřič.

Jak ovšem přiznal, řepku olejnou už mají Novoveští kompletně sklizenou. „Vzhledem k tomu, že čtyřicet hektarů jsme měli zaplavených, výnos je průměrné tři tuny. Jinak by to bylo lepší,“ neskrýval zklamání.

„Také s ozimým ječmenem už jsme skončili. Měli jsme ho osmnáct hektarů. Kvůli záplavám je úroda hodně špatná, necelé dvě tuny na hektar,“ pokračoval Maděřič.

U obilovin to podle něj vypadá, že výnosy budou v globálu asi o dvacet procent nižší. Do pšenice, kterou má Agromoravia na 370 hektarech, ovšem vyrazí kombajny až v úterý.

„Ani my jsme zatím ještě nezačali. Myslím si, že vyjedeme až v sobotu, protože je to mokré. Vody spadlo hodně. Kdyby nepřišly bouřky, možná jsme už dneska sekali,“ zamýšlel se Jan Hlaváč z Březí, který se zaměřuje výhradně na ekologické plodiny.

Také podle něj bude letošní úroda horší. „Bude toho méně, hlavně jařin,“ souhlasil při přípravě kombajnu. Biozemědělec z Březí vsadil na ozimou i jarní pšenici a ječmen. Dohromady asi deset hektarů.

Plochy obilovin na Břeclavsku se letos podle Sečkáře mírně snížily. Na úkor kukuřice. „Pokles byl hlavně u jarního ječmene. Zatímco loni ho bylo pět tisíc hektarů, letos jen tři tisíce dvě stě. Výměry ostatních obilovin zůstaly na zhruba stejné úrovni, třeba pšenice je opět kolem sedmnácti tisíc hektarů. O co ubylo jarního ječmene, o tolik vzrostla výměra kukuřice,“ uvedl.