Pod stan či do chatky u nás, nebo do penzionu či hotelu někam do zahraničí? Otázka, před kterou před létem stojí spousta rodin a mladých lidí. Podle statistiky dvou autokempů na Břeclavsku – Merkuru v Pasohlávkách a Apolla u Lednice – čeští turisté loni ve větší míře šetřili, tedy dali přednost levnější dovolené v tuzemském kempu před dražší variantou v zahraničí. A letos se bude podle všeho situace opakovat.

„Loni česká klientela zůstávala u nás. Myslíme si, že tento trend bude pokračovat i letos. Krize ještě dopadá a možná ještě několik let bude dopadat. Určitě předpokládáme stejný obrat jako loni,“ řekl správce autokempu Merkur v Pasohlávkách Jan Duda.

Pětadevadesát procent turistů v kempu u Pasohlávek tvořila podle něj v uplynulém roce právě česká klientela. Nepřijelo ani tolik Holanďanů, na které tam byli zvyklí v minulých letech.

Také v autokempu Apollo mezi Břeclaví a Lednicí loni převažovali „domácí“ kempaři. „Z ciziny přijelo méně klientů. Českých turistů byl dostatek. Nakonec jsme mohli konstatovat, že sezóna nebyla vůbec špatná,“ pochvalovala si jednatelka kempu Apollo Irena Sadílková.

Cyklisté jsou vítaní

V ubytovacím zařízení u Mlýnského rybníka pomalu zabydlují první návštěvníci, ovšem hlavní turistická sezóna tam odstartuje až začátkem července. „Už máme otevřeno, zatím jezdí spíš školní výlety. Přijede i nějaký ten karavan. Lidé v této době jezdí hodně s dětmi na víkendy na kola,“ uvedla Sadílková.

Právě na cyklisty, kteří mají v Lednicko-valtickém areálu k dispozici spoustu zajímavých cílů, se v kempu Apollo čím dál víc zaměřují. „Letos jsme zažádali o certifikát Cyklisté vítáni. Doufám, že splňujeme všechny požadavky,“ poznamenala jednatelka kempu.

V Pasohlávkách zase sázejí na tradiční vyžití u vodních nádrží. „Sezóna se pomalu rozjíždí. Teď jsou to hlavně zájezdy, sem tam přijedou lidi s karavany. Nabízíme hlavně víkendové aktivity. O víkendu to třeba bude surfařský festival,“ vylíčil správce Merkuru s tím, že na otevření kempu bylo minulou sobotu vyprodáno.

V Pasohlávkách sázejí také na větší bezpečnost turistů. V nejbližších dnech rozšíří vybavení kempu nový žací stroj na podvodní trávu. S tou jsou každoročně problémy hlavně ve Velké laguně. „Koupili jsme ho, abychom si dokázali trávu zlikvidovat sami,“ vysvětlil Duda.

V plánu pro letošní rok je i částečné osvětlení hlavní pláže. Další investice putují do přístřešků plážových sprch. „Upravovali jsme letní kino, tam budou nové posezení vytvarované do půlkruhu. Postavili jsme i pět nových chatek, koupili bungalovy,“ vypočítal správce Merkuru.

Na rozdíl od některých dalších kempů v České republice jsou na tom zařízení v Pasohlávkách či u Lednice velmi dobře. Alespoň podle zkušeností třiadvacetileté Lenky Cibulkové z Rakvic. „Já jsem byla v kempech jak v zahraničí, tak tady u nás. Musím říct, že tady se mi nějak zvlášť nelíbilo. Je pravda, že za kemp jsme neplatili. A sociální zařízení? To byl jen suchý záchod,“ povzdechla si.

S kempováním má i zkušenosti ze zahraničí. S přítelem poznala kempy v Itálii a ve Francii. „Na Francii mě mrzelo, že tam stanovala doslova hlava na hlavě, nebyla jsem tam moc spokojená. To Itálie mě mile překvapila. Nová sociální zařízení, čisté sprchy, dokonce bazén. Je ale pravda, že člověk musí počítat s tím, že si za kemp v zahraničí připlatí,“ podotkla Cibulková.