„Získat ocenění od nejvyšší mezinárodní vinařské organizace na světě je něco jako získat pro Českou republiku medaili na olympiádě. Jsem moc rád, že jsem si mohl pracovně vyzkoušet, jaké je vydávat knihu. Chodím do spousty věcí po hlavě a podílet se na vydání takové knihy s tak významnými autory pro mě byla obrovská výzva," neskrýval radost David Šťastný z Vinných sklepů Valtice, které s agenturou Lucie knihu Víno na zdraví vydával.

Autorsky za knihou, která zvítězila v kategorii „víno a zdraví", stojí české kardiologické a kardiochirurgické kapacity Milan Šamánek a Zuzana Urbanová. „Vůbec jsem si neuvědomoval, kolik s tím bude spojeno práce. Stálo to však za to. Tak významné světové ocenění vyvážilo ty hodiny práce po nocích nad vydáním oceněné knihy," dodal Šťastný.

Kromě valtických vinařů se na vydání úspěšné knihy podílel Vinařský fond a vinařské společnosti Bohemia sekt a Znovín Znojmo. Rok stará publikace uspěla v Paříži už loni, kdy v konkurenci dvaatřiceti států uspěla na druhém místě na světě ve své kategorii. Loni také uspěla v soutěži Vinařství roku 2011 jako nejlepší vinařská kniha u nás.

Vědci se v publikaci zabývají historií konzumace alkoholu a jeho vlivu na lidské zdraví. Rozebírají také to, jak se víno používalo v lékařství, kdy je pití nebezpečné, jaké jsou přiměřené dávky alkoholu a proč má pravidelná a střídmá konzumace alkoholických nápojů výrazně pozitivní vliv na lidské zdraví.