Kvůli uzavření restaurací klesl Vesnickému pivovaru Ohrada ve Vískách na Blanensku prodej piva o víc než pětadevadesát procent. Problémy kvůli omezením v souvislosti s pandemií koronaviru hlásí i zástupci dalších menších pivovarů na jihu Moravy.

Odstartovali z kyjovského letiště. Do Roudnice nad Labem přepravili téměř dva tisíce roušek.
Rozvoz roušek pěšky či autem? Jakub Eifler s nimi letěl. Až na sever Čech

Pivovar ve Vískách dokonce přerušil výrobu. „Máme navařené zásoby na jaro, které se nyní měly začít prodávat. Tanky jsou tedy plné, čekáme, co bude dál a doufáme, že se situace co nejdříve obrátí,“ uvedl jednatel pivovaru Michal Kamba.

Zachovaný zůstal prodej v pivovaru. Pro blízké okolí nabízí i rozvoz v případě zájmu o větší množství.

Ilustrační foto.
Batole se uvěznilo v autě. Matka přes okno ukazovala, jak se má odemknout. Marně

Prodejem lahvového a čepovaného piva s sebou se snaží zmírnit ztrátu břeclavský Pivovar Frankies. „Je nemožné, abychom pokryli náklady jen z prodeje lahví, protože obvykle je v podstatě doplňkový. Živíme se tím, že dodáváme hospodám, což je u nás tak pětadevadesát procent produkce,“ vyčíslil majitel Štěpán Přikryl.

Aby pokryli ztráty, museli by prodat zhruba stokrát tolik lahvového piva, kolik udají nyní.

25.3.2020 - tisková konference firmy Respilon
Z Číny dorazilo dvacet tisíc ústenek. Firma z Brna je věnuje těžce nemocným

Pokles prodeje v restauracích registruje i pivovar Starobrno. „Zaznamenali jsme mírné navýšení prodeje v obchodech,“ řekla mluvčí Starobrna Dita Vašíčková.

Krachu se naopak obává majitel Líšeňského pivovaru v Brně Petr Červenka. "Všechno záleží jen na tom, jaká opatření podnikne vláda vůči nám, malým podnikatelům, a jak dlouho bude celá situace trvat,“ obává se.

Dabér Michal Michálek z Hodonína je exkluzivním hlasem Mickey Mouse v České republice.
Vždy jsem měl jasno, co mě baví. To byl jeden z mých motorů, říká hlas Mickeyho

Domácí pivovar Pod Kněží horou v Bzenci na Hodonínsku ukončil výrobu. „Protože pivo není naší základní potravinou, jako ve starém Egyptě, zastavuji až do odvolání vaření i prodej piva,“ oznámil na facebooku sládek Radomil Paták.

Odborník na minipivovary Filip Vrána uvedl, že kvůli koronavirové krizi podniky mohou mít problém například se splácením investic a ty nové budou odkládat. „Pivovary mají navařené hektolitry, které nyní stěží uplatní. Pivní trh je vysoce konkurenční. Jen na jižní Moravě je téměř šedesát minipivovarů a nouzový stav a omezení provozu restaurací tuto situaci zhoršuje,“ sdělil.

Ilustrační foto.
Na internetu nabízeli respirátory. Podvodníci si přišli na tři čtvrtě milionu

Ekonom Petr Pelc ze společnosti Cyrrus odhaduje, že některé menší pivovary zmizí. „Pandemie potrvá ještě týdny, možná měsíce. Je pravděpodobné, že řada minipivovarů tlak neustojí. Hlavně ty, které technologii koupily na úvěr nebo si pronajímají nemovitost,“ řekl.

Speciály nabízí v okně nebo rozváží až domů

Svrchně kvašený speciál z minipivovaru i v PET lahvi rád ochutná Jakub Hemza z Lužic na Hodonínsku. „Hospody jsou zavřené, v obchodech nejsou,“ vítá iniciativu minipivovarů, které vozí pěnivé nápoje až domů.

Pivo tak nabízí třeba Pivovar Mazák z blízkých Dolních Bojanovic. „Lidé o ně mají zájem. Máme otevřené i okénko,“ zmínil majitel Jiří Michalovič.

Rozvoz po Brně pomáhá udržet v provozu i Pivovar Stern. Speciály v lahvi nebo v sudu si zájemci vyzvednou i osobně v Komárově.

Od pátku rozváží piva z Pivovaru v Moravském Žižkově na Břeclavsku. „Lidé si zavolají nebo napíšou, co chtějí, my jim to nachystáme. Rozvážíme hlavně do okolí. Když je to větší objednávka, můžeme dodat i dál,“ řekl jednatel Ondřej Šraga.

Ze čtyř pivovarů na Znojemsku nabízí pivo v době pandemie koronaviru jen tři. Znojemský městský pivovar, Hasičský pivovar Bítov a hnanický pivovar. „Pivo aktuálně nevaříme, máme navařeno. Ve čtvrtek nebo v pátek zahájíme e-shop a zájemcům ze Znojma a okolí nabídneme pivo v lahvích, PET lahvích a pětilitrových soudcích. Nabídneme základní sortiment, tedy jedenáctku, dvanáctku a Rotundu, což je polotmavá jedenáctka,“ sdělil ředitel pivovaru Miroslav Harašta.

Pivo rozváží v okolí Bítova ale také do Znojma Hasičský pivovar Bítov. „Něco málo prodáváme. Pivo nabízíme ve dvacetilitrovém soudku, děláme i rozvoz. Zákazníci platí většinou převodem, pivo necháváme někde před vraty, abychom minimalizovali kontakt mezi lidmi. Lidem vozíme klasiku, tedy světlou dvanáctku a polotmavou dvanáctku. Vše najdou zájemci na našem webu,“ řekl majitel pivovaru Roman Tesař.

V PET lahvích rozváží pivo hnanický Pivovar Vinice Hnanice. „Vozíme pivo v jednolitrových petkách. Platí se převodem nebo cash, ale to se vždy ptám, jestli zákazník není v karanténě. Zákazník si musí objednat nejméně pět lahví. Rozvoz děláme do Znojma a okolí ve středu a v pátek,“ informoval Miloš Jirásek z hnanického pivovaru.

Impulzivní trenér Vladimír Kýhos, má za sebou bohatou hokejovou kariéru. Teď chce pomoci do extraligy brněnské Kometě.
První zápas po návratu do extraligy Kometě nevyšel. Kýhos: Svazoval nás tlak

Hradní pivovar Hustopeče

Aktuálně je možné zakoupit pivo v pet lahvích formou okénkového prodeje.

Telefon: 724 186 516.

Minipivovar Moravský Žižkov

Od pondělí 23. března nabízí pivovar rozvoz piva domů. Pro nejbližší okolí pivovaru je rozvoz od pěti pet lahví o obsahu 1,5 litru zdarma.

Telefon: 607 562 306.

Minipivovar Na Vyhlídce, Moravská Nová Ves

Nabízejí rozvoz piv lahvových i sudových. Minimální počet odběru je 5 lahví, nebo desetilitrový soudek.

Telefon: 775 186 185, 604 344 345.

Pivovar Frankies, Břeclav

Lahvové nebo sudové pivo si lidé z Břeclavi a okolí mohou objednat až do domu s rozvozem zdarma.

Telefon: 776 580 470.

Pivovar Mamut Mikulov

Pivo rozvážejí domů, vyzvednout se dá i v pivovaru. Rozvoz mají v úterý a pátek. Vždy odpoledne a večer. Po Mikulově zdarma, blízké okolí při objednávce nad 500 korun také zdarma.

Telefon: 774 859 438.

Online reportáž

MICHAL HRABAL
JANA TOMALOVÁ
DALIBOR KRUTIŠ
ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU ROVNOST