Často se dopouštějí úplně zásadní chyby. Vypouštějí je do kanálu, kde pak způsobují doslova kalamity v čistírnách odpadních vod. Navíc je to trestné.
„Zákon povoluje vypouštět kaly do vinohradu nebo je prodat firmě, která je beze zbytku zpracuje,“ řekla výkupčí Jana Kadrnková z tvrdonické firmy Jižní Morava, která kaly vykupuje, zpracovává a dál prodává. Podle jejích slov je Jižní Morava jediným oficiálním výkupcem na Břeclavsku, Hodonínsku i

Znojemsku. „Ve Velkých Bílovicích je vykupujeme, protože je o to mezi vinaři stále zájem, ne každý vinař má kalolis. Cena kvasnic je přímo závislá na ceně za tekutý a tuhý výlisek. Bohužel je téměř symbolická, ale vinař má doklad o likvidaci odpadní suroviny z výroby vína,“ popsala Kadrnková.
Najdou se ale i tací, kteří nabízejí víc. Když vinař prodá kvasnice takovým koumákům, tak tím škodí hlavně sám sobě. Oni z nich totiž vyrábějí levné víno a třeba v Čechách ho jen málokdo rozezná od kvalitního. Proto tím pak škodí i vinařům, kterým se snižuje konkurenceschopnost.

Postup při výkupu kvasnic je úplně jednoduchý. „Vinař zavolá, domluví si termín, my přijedeme, kvasnice vyřerpáme do naší cisterny, odvezeme a do čtrnácti dnů fakturou zaplatíme. Vinaři s tím v nemají žádné starosti, takže nechápu, proč nám je nenabízejí. Takto se kvasnic lehce zbaví podle zákona a ještě mu za ně zaplatíme,“ sdělila Kadrnková.

 

 

Vinaři a paliči ohrožují čistírny


Starostům a vodařům s vinobraním přibývá vrásek na čele. Zbytky ovoce končí v kanálech. Čistírny vod nápor nezvládají. Obce hrozí pokutami.

Až stotisícovou pokutou hrozí nenapravitelným vinařům a pěstitelům ovoce úřad městyse v Moravské Nové Vsi na svých webových stránkách. Vysloužit si ji můžou, jestliže vypustí do kanalizace vinné kaly, kvasnice nebo výpalky.
„V posledních týdnech jsme několik takových případů zaznamenali. Naštěstí jen v menším množství, ale stejně jsme se rozhodli lidi upozornit, že se to zkrátka nedělá,“ vysvětlila počínání radnice starostka obce Jana Krutáková.

Velké množství kvasnic totiž může způsobit kolaps čistírny odpadních vod. Oprava by přišla na desítky tisíc korun. Obce přitom do čistíren investovaly desítky milionů korun. „Vodu čistí mikroorganismy, které potřebují kyslík. Když se do vody dostane velké množství kvasnic, systém zkolabuje. Oprava pak není otázkou dnů, ale týdnů, ne–li měsíců,“ vysvětlil Jaroslav Otáhal ze společnosti Vodovody a kanalizace Břeclav.
Protože čistírna následkem kolapsu několik týdnů nefunguje, jak má, dostávají vodaři od městského úřadu navíc pokutu v řádech dalších desítek tisíc korun.

Nejčastějšími hříšníky jsou podle zkušeností vodařů i pracovníků odboru životního prostředí Rakvice, Valtice a Velké Pavlovice, tedy typicky vinařské obce. Silné poškození má za sebou čistírna v Perné. Její loňský kolaps, který způsobilo zřejmě více neukázněných místních vinařů a pěstitelů ovoce, dodnes vyšetřují policisté.

Například v Novosedlech naopak podobné potíže neznají. „Novosedelské sklepy naštěstí nejsou napojeny na kanalizaci. Vinaři jsou zvyklí vinný kal vyvážet do vinic nebo do polí, v horším případě do remízku. Pořád je to ale lepší, než kdyby skončil v kanálu,“ zhodnotil starosta Novosedel František Trefilík.
„Za vypouštění vinných kalů a výpresků hrozí fyzickým osobám pokuta až padesát tisíc korun a právnickým pět tisíc až pět milionů,“ upozornil vedoucí odboru životního prostředí Vilém Vyhnálek.