„Bojím se, že letní kina příští rok padnou. Na konci srpna děláme promítání u valtického zámku a ve Staré Břeclavi. Poskládat program byl velký problém. Podobně jako menší kina, která nedosáhla na digitalizaci, nemáme téměř co promítat," posteskl si provozovatel břeclavského kina Koruna Luděk Kabelka.

Od prvního ledna se totiž tradiční kopie filmů nemají vyrábět vůbec. Loni pustila česká distribuce do oběhu dvacet až čtyřicet kopií jednoho snímku. Letos už se česká kina perou jen o tři kusy, výroba pásků se nevyplatí. A digitalizovaní „kinaři" si filmy stahují z placené databáze.

„Provozovatelé letních kin si stěží vydělají na provoz a údržbu zařízení. Natož aby investovali do dataprojektorů za dvě stě tisíc, které jsou citlivé a neustálé převozy v maringotkách by je ničily. Museli by filmy pouštět z DVD nebo Blue-ray disků, distributoři ale vyžadují certifikáty na kvalitu zvuku a obrazu. Udrží se tak jen místa, kde pouští dva měsíce v kuse jako v Pasohlávkách. Příznivci klasiky jako my budou za rok bez šance," neskrýval skepsi Kabelka.

Pouze romantici

S dvěma promítacími maringotkami každoročně zajíždí na Břeclavsko i známý kinematograf Pavla Čadíka. „Příští rok už budou promítat jenom romantici. Rád bych ale ještě jeden rok přečkal, oslavil bych totiž dvacetileté výročí své živnosti. Dostal jsem už nabídky na pomoc s dataprojektory, ale ty sumy bych nerozdýchal. Navíc nad promítačku není. Film z DVD nemá takovou atmosféru," zdůraznil Čadík.

Kočovní „kinaři" však příští rok nebudou mít příliš jiných možností. Pavel Čadík však nezavrhuje ani projekce osvědčených filmových hitů, které lze na klasických pásech stále získat.

„Například ve Višňovém jsme letos promítali Pelíšky nebo S tebou mě baví svět. Došlo na dvě stě lidí. Chce to ale šikovné organizátory a dramaturgy," nevzdává se Čadík.

Letní kina lákají na vzácnou atmosféru. Lidé se sejdou na čerstvém vzduchu a v přírodě. Mnohým fanouškům bude letní zábava chybět.

„O zániku letních kin jsem vůbec nevěděla a mrzí mě už teď. Chodím na filmy pod širým nebem často a ráda. Jen letos si zatím nemůžu moc z nabídky vybrat," svěřila se Lenka Betášová z Břeclavi.

„Rozdíly mezi filmem z klasické promítačky a DVD bych nijak neřešila, hlavní pro mě je, co se promítá. U některých starších filmů bych se ale určitě ráda pobavila znovu," doufala v udržení oddechové zábavy mladá Břeclavanka.

Digitalizace přináší technické výhody jako vyšší kvalitu zvuku a obrazu. Kina díky snadné distribuci už nemusí na kopie žádaných premiér čekat. Pořizovací náklady jsou však vysoké.

PETR VLASÁK