Cestou úspory elektrické energie za veřejné osvětlení se vydává stále více obcí. Nejinak je tomu i v našem regionu. V Břeclavi se proto minulý týden konal seminář sdružení Greenlighting právě na toto téma.

„Pozvali jsme více než čtyřicet starostů a místostarostů z nejbližšího okolí, ale účast byla nepočetná. Je zřejmé, že veřejné osvětlení starosty obcí zatím netíží. A to přesto, že osmdesát procent osvětlovacích soustav v břeclavském a hodonínském okrese je i více než třicet let starých,“ postěžoval si na nezájem semináře podnikatel Jaromír Suchánek.

Odborníci ze sdružení chtěli zástupcům obcí zdarma poradit s veřejným osvětlením. Přesto jich dorazilo jen pár.

„Zúčastnili jsme se, protože budeme ve Valticích opravovat náměstí. A na jedné části nainstalujeme nové veřejné osvětlení, takže jsme se chtěli podívat, co dnes trh v této oblasti nabízí,“ přiblížila návštěvu valtického pracovníka radnice starostka Terezie Lvová.

„Zarážející byla neúčast břeclavských zástupců. Nabízí se tak myšlenka, že má snad Břeclav veřejné osvětlení v bezvadném stavu, moderní, úsporné, šetrné k účastníkům silničního provozu a zajišťuje vysokou bezpečnost chodcům. To vše se zajištěním peněz z evropských fondů. Víme všichni, že tomu tak není. Naopak,“ dodal s tím, že si je také vědom, že pořadatelé podcenili včasnost pozvánek.

Na to poukázal i vedoucí odboru vnitřních věcí břeclavské radnice Zdeněk Opálka. Tomu podle jeho slov někdo dva dny před seminářem zavolal, ale i přes jeho výzvu, že mají zaslat podrobnější informace e–mailem, žádné nedostal.

„S účastní na semináři by rozhodně problém nebyl. Nicméně v současné době pokračuje výběrové řízení na komunální služby. A součástí toho je i správa veřejného osvětlení. Dali jsme si podmínku, že zájemce musí v průběhu osmi let zmodernizovat veřejné osvětlení,“ reagoval Opálka.

O vítězi výběrového řízení by se mělo rozhodnout do konce prázdnin. „Chceme se vydat cestou jako jiná města. Výherce od nás bude dostávat paušál. Takže bude mít k dispozici i peníze, které jsme teď platili za dodávku elektrické energie. Je to pro něj i motivace, protože čím dřív osvětlení zmodernizuje, tím víc ušetří peněz za poplatky za elektrickou energii,“ byl si vědom možností úspor.

Břeclav totiž platí jen za elektrickou energii téměř pět milionů korun. Dalších tři a půl milionu jde na správu osvětlení.

„Kolik se dá ušetřit, se těžko odhaduje. Nevíme totiž, kam se pohnou ceny elektrické energie. Ale rozhodně to bude významné, může to být třeba až patnáct procent,“ vyčíslil Opálka.

Ke stejnému kroku se rozhodli také v Hustopečích. Kompletní opravy veřejného osvětlení vyjdou na třináct milionů korun. Jedná se o výměnu všech pěti set padesáti světelných bodů ve městě.

„Týká se to lamp, stožárů a nasvětlení přechodů a také veškerého podzemního vedení,“ vysvětlil starosta Hustopečí Luboš Kuchynka. Podle něj tak bude nové veřejné osvětlení mnohem úspornější.

Autoři: ELIŠKA WINDOVÁ
JIŘÍ ŠEVČÍK