Je to celosvětový trend, který se nevyhnul ani Břeclavsku. Nakoupit levně lze pouze díky různým slevovým akcím, které připravují supermarketové řetězce, ale i menší prodejci.

„Člověk, který chce za potraviny ušetřit, se dost naběhá. V různých obchodech jsou zlevněny některé potraviny, díky kterým cena za nákup nestoupne,“ říká Alena Valášková, která pro Břeclavský deník pravidelně srovnává ceny ve čtyřech břeclavských obchodech. „Když ale někdo nechodí po obchodech jako já, ale po celodenní práci je rád, že vůbec nakoupí v jednom obchodě, zaplatí čím dál víc,“ vysvětlila.

Za minulý rok zdražily všechny základní komodity. Méně stojí snad jen brambory a rýže. „Před loňskými Vánocemi hodně podražil například chleba a mléčné výrobky, v říjnu a listopadu šla naopak dolů cena některé zeleniny a ovoce,“ uvedl Vladimír Čermák, který cenové srovnání dělá v mikulovských supermarketech.

Levnější je například i máslo, jehož cena šplhala ke konci loňského roku až ke čtyřiceti korunám. „Dnes se dá máslo sehnat v ceně kolem pětadvaceti korun, pokud nepočítáme máslo dovezené z Polska, které stojí i kolem dvaceti korun,“ uvedl.

Alena Valášková a Vladimír Čermák jsou v nakupování a vytipovávání těch nejlepších cen již zběhlí. Ostatním nezbývá nic jiného, než zaplatit za běžný nákup víc.

Vývoj běžných cen potravin na Břeclavsku

„Ceny potravin se zvyšují rok od roku. Nejvíc zdražilo maso, jeho ceny se mi zdají opravdu přehnané,“ uvedla Marcela Pavlíková z Břeclavi, která je se svým mladším potomkem na mateřské dovolené. Aby uživila dvě děti a sebe přivydělává si podle svých slov různými brigádami.

Jestli budou potraviny stát ještě víc, si netroufá nikdo odhadnout. Jisté ale je, že pro spoustu lidí představuje zdražování vážný problém.

Důchodkyně Marie Kociánová z Břeclavi utratí měsíčně za potraviny víc než polovinu svého důchodu. „Podle mého jsou ceny neúnosné. Nejvíce v poslední době podražilo maso, mouka a pečivo. Náklady na potraviny jsou tak vysoké, že mi moc financí na ostatní věci, zvláště tedy na léky, nezbývá,“ řekla.

Zdeňka Savarová