Chybějící územní rozhodnutí, posouzení vlivu na životní prostředí a především projekt na vyřešení dopravní obslužnosti. To jsou zásadní podmínky, které možný kupec bývalého areálu břeclavského cukrovaru, vsetínská společnost Fastav Developement, nesplnil. Tento nedostatek byl současně také důvodem, proč se nové vedení břeclavské radnice rozhodlo společnosti vypovědět smlouvu. Radnici tedy čeká výběr nového projektu a hledání investorů.

„Fastav zkrátka nenaplnil ducha smlouvy. Dokonce nepodnikl ani žádné kroky k prodloužení smlouvy a nepodal třeba požadavek o dodatek ke smlouvě. I zástupci firmy, kteří u mě byli minulý týden ve středu na jednání, to uznali. My už jsme však v úterý rozhodli, že smlouvu vypovíme,“ sdělil starosta města Oldřich Ryšavý.

Souhlasí s ním také břeclavský místostarosta Jaroslav Parolek, rovněž z ČSSD. „Firma doopravdy nepředložila nic. Přitom s městem měla smlouvu, řekl bych, nadstandardní. Můj názor je, že dnešní doba takovým projektům nepřeje. To platí i u hobby marketu,“ stál si za svým Parolek, kterého tížila především neschopnost Fastavu vyřešit dopravní situaci.

„Doprava nebyla řešená de facto nijak. V projektu společnost vypracovala pouze studii k dopravní situaci uvnitř areálu cukrovaru. Ale jak by se lidé měli dostávat tam a jak ven, to nedomyslela,“ kroutil hlavou místostarosta a dodal, že se v projektu v náznacích objevilo pouze napojení na Sovadinovu ulici.

Opozičního zastupitele Pavla Dominika z Pro Regionu kroky radnice příliš nepřekvapily. „Kolegové z opozice, dnes z vedení města, měli k projektu dlouhodobé připomínky. S tím, že se vrhli na přehodnocení věci, jsem do jisté míry počítal. Pravda ale je, že podle mě Fastav Developement s postupem prací poněkud váhal. Kdo ví, z jakého důvodu. Každopádně toho udělali méně, než mohli,“ uznal Dominik oprávněnou nespokojenost vedení města s jednáním společnosti.

Jak poznamenal, nyní přijde úkol pro město nadmíru těžší. Totiž vybrat nového investora a způsob využití areálu cukrovaru. To si uvědomuje také Ryšavý.

Záchrana? Dotace

„Máme představu jiného postupu. Budeme hledat prostředky v rámci dotačních programů, které řeší průmyslové areály. Rádi bychom vybudovali páteřní infrastrukturu a území postupně rozprodali více investorům,“ nastínil starosta.

„V minulosti byly vypracované různé studie, ze kterých bychom rádi vycházeli. V areálu by mohly vyrůst bytové a polyfunkční domy, tedy obchody, služby a možná i nějaký menší supermarket,“ vyjmenoval Ryšavý s tím, že pokud půjde všechno podle plánu, už v roce 2012 by se mohlo začít stavět.

„Rozpočet pro příští rok totiž s revitalizací tohoto území nepočítá. Máme rok na to, abychom se dostali k dotacím. Pokud ne, budeme čekat, až se zlepší situace města. To by se však na projektu areálu cukrovaru podílelo jen spoluúčastí,“ přiblížil další možné řešení starosta.

„Areál bývalého cukrovaru je poslední velkou nezastavěnou plochou v centru Břeclavi. Hlavně bychom neměli nic uspěchat. Bude to totiž rozhodnutí na spoustu let nebo desetiletí,“ upozornil Parolek.

S tím v podstatě souhlasí také Dominik. „Umím si tam představit téměř cokoli. Není podle mě nikdo, kdo by si přál, aby to v areálu cukrovaru vypadalo jako doposud. Já budu jedině rád, ať už tam bude cokoli, když už se konečně začne stavět,“ přeje si někdejší místostarosta Břeclavi.