Obrovské pole osázené tmavými lesklými panely. To není myšlenka z oblasti vědeckofantastické literatury, ale záměr radních z Mikulova, kde by se mělo už v příštím roce začít s výstavbou solární elektrárny.

Zrcadla, jež přemění sluneční svit v elektrickou energii, by měla zabrat až třicetihektarovou plochu za tamní průmyslovou zónou. „Momentálně dobíhají pozemkové úpravy. Souběžně pracujeme na změně územního plánu. Na začátku příštího roku bychom mohli vyhlásit veřejnou soutěž,“ plánuje starosta Mikulova Rostislav Koštial.

Zájem mají Američani

Podle něj získá město peníze, na které by jinak nemohlo dosáhnout. „Je to obyčejná orná půda, ekonomická výtěžnost těchto pozemků je velmi nízká,“ vysvětlil Koštial. Radní počítají s tím, že z hektaru půdy získají ročně až sto padesát tisíc korun.

Vítězná firma musí splnit několik kritérii. A sice dát nejvýhodnější nabídku za pronájem pozemku, zavázat se, že vybuduje elektrárnu v co možná nejkratším termínu a dohodne se na připojení do elektrické sítě se společností E.ON.

„Toto budeme zohledňovat. Prozatím registrujeme pět skutečných zájemců, kteří by měli zájem se na tomto projektu podílet. Kromě tří rakouských a jedné americké je ve hře i česká firma,“ upřesnil mikulovský starosta.

Zájem investorů není úplně nahodilý. Podle nedávné studie je jižní Morava vůbec nejlepší místo na umístění solární elektrárny v České republice. Doba slunečního svitu je tu v průměru sedmnáct set hodin za rok.

Atraktivnost příhraniční oblasti potvrzuje i Vladimír Mléčka z firmy HiTechMedia Systems, jež v Ostrožské Lhotě na Uherskohradišťsku vybudovala největší solární elektrárnu ve střední Evropě.

Lidé si zatím nestěžují

„Pro nás je zajímavá vlastně každá lokalita na jižní Moravě. Je to nejlepší český region pro umístění tohoto druhu elektrárny, jsou tu extrémnější sluneční podmínky. I proto se chceme o její výstavbu v Mikulově ucházet,“ poznamenal Mléčka.

Vzniku sluneční elektrárny by nemělo nic bránit. Loňský případ z Vnorov na Hodonínsku, kde kvůli odporu místních proti stavbě vypsala obec i referendum, by se neměl v Mikulově opakovat.

Podle starosty Mikulova Rostislava Koštiala zóna, kterou zaplaví solární panely, nebude nijak poškozovat panorama města. „Lokalitu jsme vybrali velmi citlivě, zatím jsme navíc nezaznamenali žádné negativní ohlasy,“ uvedl.

Jak říká Markéta Višínková z Ekologického právního servisu, v případě dobrého výběru místa dostává tento druh obnovitelné energie od lidí zelenou. „V poslední době řešíme spíše stížnosti na větrné elektrárny,“ podotkla Višínková.