Na místě bývalých uhelných skladů v Mikulově vyrostl nový bytový komplex se čtyřiadvaceti byty. Tři bytové domy postavila firma z Rýmařova na bázi dřeva. Technologie má majitelům bytů zaručit nízké energetické náklady na provoz.

„Většina bytů je už rozprodaná. Zájem o bydlení v Mikulově je teď velký,“ potvrdil starosta města Rostislav Koštial. Podle jeho slov se v Mikulově zatím více podobných ekologických staveb neplánuje.

Projekt bytového komplexu Riviéra je záležitostí developerské společnosti, Město se na něm nepodílí. Radnice přesto nechala v této lokalitě vybudovat na městské náklady veřejné osvětlení,silnici, parkoviště a chodníky za téměř tři miliony korun.
Firma si Mikulov pro stavbu dřevěných domů vybrala záměrně. „Město se nám zdálo jako perspektivní. K projektu přispěl i záměr radnice, aby se tady podobná stavba postavila. V současnosti máme už osmadevadesát procent bytů prodaných,“ uvedl ředitel developerské firmy Martin Látal.

Podle něj je jednou z největších předností dřevěné stavby rychlost, se kterou byly byty postaveny. „Stavět jsme začali letos v dubnu. Dnes už máme za sebou kolaudaci a do bytů se začínají stěhovat lidé. Další výhodou je energetická nenáročnost stavby. Díky ní uživatelé bytu zcela jistě ušetří,“ doplnil. Ke každému bytu patří sklep, parkovací stání a balkon nebo terasa.

„Tento typ staveb má vynikající tepelné vlastnosti. Také z hlediska požární bezpečnosti je dřevo kvalitnější než ocel. Ta se při požáru zhroutí, zatímco dřevo dokáže udržet konstrukci,“ vyjmenoval přednosti dřevěných staveb břeclavský architekt Martin Ondrouch.
Dřevěný materiál ovšem není v České republice zdaleka zažitý tak jako kámen nebo cihla. „Na mě osobně působí jako papundekl,“ nechal se slyšet Ondrouch. V současné době nemá informace o tom, že by se v Břeclavi plánovala výstavba podobných nízkoenergetických domů.