Tři a půl milionu korun. Taková ztráta vznikla podle jednatele mikulovské společnosti STKO Jaroslava Smečky za druhé čtvrtletí tohoto roku. Firma se zaměřuje na nakládání s odpady. Jejím většinovým vlastníkem je město Mikulov, ale společnost se stará o odpady i v dalších sedmnácti obcích na Mikulovsku. „Není mi jasné, jak to pánové dokázali. Při poslední čtvrtletní uzávěrce před mým odchodem jsme byli v zisku. Nerozumím tomu," nechápal mikulovský zastupitel za TOP09 Tomáš Hlavenka, který působil ve vedení této firmy posledních šest let až do konce letošního května.

Důvody ztrátovosti dříve prosperující společnosti zatím její současné vedení nezná. „Situaci momentálně analyzujeme. Každopádně ztráta vznikla ještě před tím, než skončil předchozí ředitel Hlavenka," má jasno Smečka.

Vzniklou situaci v odpadové firmě řešili na svém zasedání i mikulovští zastupitelé. „Jasně jsem tam řekl, že probíhá audit a specializované firmy musí pojmenovat, kde se děje chyba. Že její ekonomické ukazatele směřují dolů a že nové vedení nepřevzalo firmu ve zdravém stavu, to je pravda. Udělali jsme však ve firmě změny, abychom ji ozdravili," řekl mikulovský starosta Rostislav Koštial.

Ztráta klesá

Novým ředitelem firmy se v červenci stal Miroslav Hyrš. Ten není v oboru žádným nováčkem. S podobnou prací má zkušenosti z Temposu Břeclav. Hlavenka rezignoval kvůli neshodám s tehdejším vedením.

Na situaci má však mikulovský opoziční zastupitel opačný názor. „Když jsem firmu opouštěl, byla v zisku. Neměli jsme odevzdané žádné výpovědi od zákazníků, žádné faktury po splatnosti. A najednou je firma ve ztrátě," uvedl Hlavenka s tím, že do mínusu šlo hospodaření společnosti podle něj až po jeho odchodu.

Ten by se rád dozvěděl, z jakého důvodu ke ztrátám ve firmě došlo. „Zajímalo by mě, jak se to stalo. Podle mých informací byly pořízené po mém odchodu bez souhlasu valné hromady nějaké investice v řádech milionů korun. Ty byly dle mého navíc úplně zbytečné," zveřejnil Hlavenka.

Ztrátou v hospodaření firmy se bude zabývat v nadcházejících dnech i dozorčí řada společnosti. „Třicátého října na ní budeme právě toto téma probírat. Za červen, červenec a srpen se nám však podařilo stáhnout ztrátu o devět set tisíc korun. A tím, jak se nyní nastartovala opět normální obchodní činnost, půjde ztráta dle mého ještě více dolů," je přesvědčený Smečka.

Odpovědi už chce znát i Koštial. „Vím, že analýzy se provádějí, nicméně konečný termín výsledků od jednatelů zatím nemám. Máme říjen a už mě nebaví odpovídat na otázky, na které odpovídat neumím. V horizontu příštího týdne se určitě budu ptát, kdy už výsledky konečně budou," ozřejmil starosta.

Ten není rád, že se o těchto problémech veřejně mluví. „V této době je to podle mě interní firemní záležitost. Vytahování této věci na veřejnost není podle mě šťastné," dodal Koštial.

MICHAL HRABAL