Zatímco se politici včera radili v poslaneckých klubech jak nejlépe rozpustit sněmovnu, v břeclavské tiskárně Moraviapress vládla nejistota. Nachystané předlohy hlasovacích lístků do předčasných voleb ležely na místě. Nikdo nevěděl, jestli budou ještě použitelné.

„Neznáme vyjádření ministerstva vnitra, takže nevím, jak nám to zkomplikuje situaci. Samozřejmě jsme zastavili přípravy tisku volebních lístků,“ konstatovala manažerka tiskárny Moraviapress, která je součástí rakouského koncernu Goldmann, Markéta Dvořáková.

Některé předlohy už tiskaři vyrobili, další nachystali. „Ve čtvrtek proběhla oficiální registrace kandidovaných stran na krajských úřadech. Doteď jsme nemohli vůbec tisknout, protože jsme čekali, které strany budou zaregistrované a které nebudou,“ vysvětlila Dvořáková.

Podle zákona je třeba počkat s tiskem dalších pět dnů. Některá strana totiž ještě může podat návrh k soudu na přezkum. „Museli bychom tedy stejně čekat do úterý patnáctého září a až potom bychom mohli začít tisknout,“ poznamenala manažerka tiskárny.

Moraviapressu zamítnutí říjnového termínu voleb zkomplikovalo situaci. „Měli jsme vyšetřené kapacity na výrobu hlasovacích lístků a teď musíme stáhnout to, co jsme byli nuceni kooperovat. Oslovíme tiskárny, kde jsme tak učinili,“ sdělila Dvořáková s tím, že odsunutím tisku hlasovacích lístků přijde na řadu běžná komerční práce, tedy například tisk časopisů.

A jak na vzniklou situaci reagovali poslanci z regionu? Sociální demokrat Jiří Petrů z Valtic respektuje rozhodnutí Ústavního soudu a říká, že je nutné soustředit se na další postup. „Situace, která vznikla, je špatná hlavně pro rozpočet. Pokud bude rozpočtové provizorium, tak se dotkne každého občana a bude to katastrofa,“ podotkl Petrů.

Na volební kampani sociálních demokratů na Břeclavsku se podle něj nic nezmění. „Budeme jen více času komunikovat s lidmi, protože ta kampaň spočívá v tom, že jezdíme do všech obcí okresu a mluvíme s lidmi,“ konstatoval. Místo původního plánu objet více obcí za kratší dobu se Petrů v místech, která v regionu navštíví, zdrží déle. A jak prozradil, do letošní volební kampaně dal ze svého sto dvacet tisíc korun.

„Rozhodnutí Ústavního soudu je rozhodnutí rigidních právníků, kteří chtěli zřejmě dokázat, že nepodlehnou tlaku politiků a veřejnosti a rozhodnou jako Mirek Dušín – velmi čistě,“ míní občanskodemokratický poslanec Pavel Suchánek z Rakvic.

Ze současné volební krize viní poslance, kteří shodili vládu v jejím volebním období. „Udělali to politici, kteří neměli připravený plán B po pádu vlády. Musíme to řešit spolu s těmi, kteří vládu shodili, i my,“ uvedl Suchánek.

Volební kampaň ODS bude podle jeho slov upravená tak, aby nebyla nákladnější a mohla trvat místo jednoho měsíce dva. „Podle mě by bylo nejrozumnější dělat mítinky třeba každý třetí den,“ řekl včera rakvický poslanec.