Podle zástupců firmy ovlivnila hospodářský výsledek kombinace předchozích úspěšných investic do průzkumu a růst cen na světových trzích.

„Loňský rok byl pro všechny hráče v energetickém sektoru nesmírně složitý. Skupině MND se podařilo dosáhnout dobrého výsledku díky stabilitě mateřské skupiny KKCG a také využitím synergií, které si skupina MND za více než dvacet let v energetice vybudovala,“ uvedl ředitel Jiří Ječmen. Firma k poslednímu dni loňského roku zaměstnávala osm set lidí.

Dodavatelé zveřejnili nové ceníky pro energie. Ilustrační foto
Dodavatelé energií zveřejnili nové ceníky. Na trzích už začalo zdražování

Pro hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandu loňský výsledek MND není překvapivý. „Energetickým společnostem se loni nebývale dařilo. Rapidní růst cen plynu a elektřiny na evropských burzách, jenž z velké části nastal v důsledku ruské invaze na Ukrajinu, umožnil energetickým společnostem u nás i v zahraničí citelně navýšit své marže a svůj zisk,“ sdělil pro Deník ekonom Kovanda.

MND těží ropu a zemní plyn na jihovýchodní Moravě ze šestatřiceti ložisek. U ropy vyčíslili hodonínští naftaři těžbu na 82 tisíc metrů krychlových a dodávky zemního plynu z vlastní těžby pak na téměř sto milionů krychlových metrů. Navíc loni provedli čtyři průzkumné a jeden ověřovací těžební vrt.

„Podařilo se objevit dvě nová ložiska (Mikulov 6, Valtice 4) a potvrdit novou část ložiska Borkovany (Borkovany 11),“ stojí v tiskové zprávě ze začátku tohoto měsíce.

Zdroj: Deník/Petr Turek

Kromě toho už v srpnu oznámila hodonínská firma i další významnou investici do budoucna, a to ve výši dvanáct milionů eur. Součástí dohody s australskou společností ADX je zisk třicetiprocentního podílu na těžbě ložiska Anshof na jihozápad od hornorakouské metropole, Lince. MND proto založily dceřinou společnost MND Austria.

„Jedná se o průzkumně-těžební licence v Horním Rakousku. Tedy v oblasti geologicky podobné Česku, kde máme bohaté zkušenosti. Je tu velký potenciál pro ropu a plyn, navíc v regionu, který je pro nás geograficky a kulturně blízký,“ uvedla ředitelka divize Energy MND Jana Hamršmídová. Jak pro Deník ve čtvrtek doplnila, vrtné práce u Lince mají začít koncem tohoto měsíce.

U průzkumného vrtu MND u Klobouk v květnu 2021.
Šance na Moravský Texas. MND kvůli ropě a plynu prozkoumá 200 kilometrů území

Jiná součást skupiny, MND Drilling & Services, která má sídlo v Lužicích, loni pro externí zákazníky odvrtala hned čtrnáct vrtů. „Firma pracovala v Maďarsku, Itálii, Německu, Chorvatsku a v Česku pro MND. Zahájila například práce na geotermálním projektu pro společnost FRI EL Geopower v Itálii. Na území Česka provedla celkem sedmapadesát podzemních oprav, likvidací a relikvidací sond a vrtů,“ informovaly MND.

Jak dále uvedly, v České republice navíc posilují svou pozici mezi dodavateli energií s tím, že skupina dodávala loni plyn a elektřinu dohromady do více než čtvrt milionu odběrných míst.

„Z hlediska počtu zákazníků je MND Energie na pátém místě mezi distributory plynu, u elektřiny patří společnosti šestá příčka,“ stojí v tiskové zprávě MND. Zemní plyn navíc těží i dceřiná společnost na západě Ukrajiny, navíc tady ve spolupráci s místním partnerem dokončují výstavbu větrné elektrárny Oriv.

Pracovníkům MND se podařilo potvrdil novou část ložiska u Borkovan.Pracovníkům MND se podařilo potvrdil novou část ložiska u Borkovan.Zdroj: Deník/Petr Turek

Ekonom Lukáš Kovanda předpokládá, že v letošním roce budou zisky energetických společností nadále solidní, avšak nárůst jejich ziskovosti už zdaleka nebude tak výrazný jako loni.

„Ceny elektřiny i plynu na burzách totiž klesají, byť ne až na předválečné úrovně. Třeba v Německu je silová elektřina s dodáním v příštím roce letos stále o zhruba tři sta procent dražší, než byla průměrně v letech 2011 až 2019,“ upozornil Kovanda.

Podpora sportu

Mimo jiné MND přichází letos s novinkou i na domácí sportovní scénu, po hodonínském fotbalu se totiž Moravské naftové doly staly po uplynulé sezoně novým generálním partnerem zdejšího hokeje.

„Jsme přesvědčeni, že hodonínský hokej se vydal správným směrem a proto jsme se rozhodli jej podpořit,“ uvedl nedávno pro web hokejistů SHKM ředitel úseku právního a vnějších vztahů ve společnosti MND Pavel Kotásek.