Podle zástupců firmy ovlivnila hospodářský výsledek kombinace předchozích úspěšných investic do průzkumu a růst cen na světových trzích.
„Loňský rok byl pro všechny hráče v energetickém sektoru nesmírně složitý. Skupině MND se podařilo dosáhnout dobrého výsledku díky stabilitě mateřské skupiny KKCG a také využitím synergií, které si skupina MND za více než dvacet let v energetice vybudovala,“ uvedl ředitel Jiří Ječmen. Firma k poslednímu dni loňského roku zaměstnávala osm set lidí.

Pro hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandu loňský výsledek MND není překvapivý. „Energetickým společnostem se loni nebývale dařilo. Rapidní růst cen plynu a elektřiny na evropských burzách, jenž z velké části nastal v důsledku ruské invaze na Ukrajinu, umožnil energetickým společnostem u nás i v zahraničí citelně navýšit své marže a svůj zisk,“ sdělil pro Deník ekonom Kovanda.
MND těží ropu a zemní plyn na jihovýchodní Moravě ze šestatřiceti ložisek. U ropy vyčíslili hodonínští naftaři těžbu na 82 tisíc metrů krychlových a dodávky zemního plynu z vlastní těžby pak na téměř sto milionů krychlových metrů. Navíc loni provedli čtyři průzkumné a jeden ověřovací těžební vrt.
„Podařilo se objevit dvě nová ložiska (Mikulov 6, Valtice 4) a potvrdit novou část ložiska Borkovany (Borkovany 11),“ stojí v tiskové zprávě ze začátku tohoto měsíce.
Kromě toho už v srpnu oznámila hodonínská firma i další významnou investici do budoucna, a to ve výši dvanáct milionů eur. Součástí dohody s australskou společností ADX je zisk třicetiprocentního podílu na těžbě ložiska Anshof na jihozápad od hornorakouské metropole, Lince. MND proto založily dceřinou společnost MND Austria.
„Jedná se o průzkumně-těžební licence v Horním Rakousku. Tedy v oblasti geologicky podobné Česku, kde máme bohaté zkušenosti. Je tu velký potenciál pro ropu a plyn, navíc v regionu, který je pro nás geograficky a kulturně blízký,“ uvedla ředitelka divize Energy MND Jana Hamršmídová. Jak pro Deník ve čtvrtek doplnila, vrtné práce u Lince mají začít koncem tohoto měsíce.

Jiná součást skupiny, MND Drilling & Services, která má sídlo v Lužicích, loni pro externí zákazníky odvrtala hned čtrnáct vrtů. „Firma pracovala v Maďarsku, Itálii, Německu, Chorvatsku a v Česku pro MND. Zahájila například práce na geotermálním projektu pro společnost FRI EL Geopower v Itálii. Na území Česka provedla celkem sedmapadesát podzemních oprav, likvidací a relikvidací sond a vrtů,“ informovaly MND.
Jak dále uvedly, v České republice navíc posilují svou pozici mezi dodavateli energií s tím, že skupina dodávala loni plyn a elektřinu dohromady do více než čtvrt milionu odběrných míst.
„Z hlediska počtu zákazníků je MND Energie na pátém místě mezi distributory plynu, u elektřiny patří společnosti šestá příčka,“ stojí v tiskové zprávě MND. Zemní plyn navíc těží i dceřiná společnost na západě Ukrajiny, navíc tady ve spolupráci s místním partnerem dokončují výstavbu větrné elektrárny Oriv.
Pracovníkům MND se podařilo potvrdil novou část ložiska u Borkovan.
Ekonom Lukáš Kovanda předpokládá, že v letošním roce budou zisky energetických společností nadále solidní, avšak nárůst jejich ziskovosti už zdaleka nebude tak výrazný jako loni.
„Ceny elektřiny i plynu na burzách totiž klesají, byť ne až na předválečné úrovně. Třeba v Německu je silová elektřina s dodáním v příštím roce letos stále o zhruba tři sta procent dražší, než byla průměrně v letech 2011 až 2019,“ upozornil Kovanda.
Podpora sportu
Mimo jiné MND přichází letos s novinkou i na domácí sportovní scénu, po hodonínském fotbalu se totiž Moravské naftové doly staly po uplynulé sezoně novým generálním partnerem zdejšího hokeje.
„Jsme přesvědčeni, že hodonínský hokej se vydal správným směrem a proto jsme se rozhodli jej podpořit,“ uvedl nedávno pro web hokejistů SHKM ředitel úseku právního a vnějších vztahů ve společnosti MND Pavel Kotásek.