Novým majitelem rakouského Goldmann Druck, jehož dceřinou společností je břeclavská tiskárna Moraviapress, má být štýrský tiskařský gigant Leykam Let's Print. Pro tullnskou tiskárnu, která je od července letošního roku v insolvenci, a potažmo i Moraviapress, se tak blýská na lepší časy.

A to přesto, že štýrské vedení mluví o úsporných opatřeních a snižování počtu zaměstnanců v Tullnu. Takové riziko však podle finanční a personální manažerky Moraviapress Renaty Hrubé břeclavské tiskárně nehrozí.

„Antimonopolní úřad ve Vídni momentálně jedná a schvaluje oficiálně prodej Goldmann Druck Leykamu. Jasno by mělo být koncem příštího týdne,“ zprostředkovala dění v Rakousku Hrubá, podle jejíchž slov je koupě pozitivní zprávou také pro Moraviapress.

Na otázku, zda hrozí nebezpečí, že se štýrský gigant rozhodne dcery nepostižené dluhy rozprodat, odpověděla nepřímo. „Toto nebezpečí tady vždycky je. Nicméně momentálně máme informaci o tom, že chce Leykam nadále rozvíjet polygrafický průmysl v Břeclavi, investovat tady a naši společnost podporovat,“ přinesla nejčerstvější zprávy manažerka.

Jak zhruba před měsícem napsala rakouská tisková agentura APA, počet zaměstnanců dceřinné společnosti v Tullnu se má snížit z původních 170 na pouhých 80. To potvrdila také Hrubá.

„Restrukturalizací projdou všechny dceřiné společnosti Goldmann Druck. Tedy i ta naše. Zda však dojde k propouštění i v Břeclavi, nemohu předjímat. Prošli jsme několika restrukturali­zacemi, není to pro nás tedy nic nového. Myslím si však, že riziko propouštění zaměstnanců tady nehrozí. Vše se ale odvíjí od zakázkové náplně, struktury strojů a podobně,“ řekla manažerka.

Těžká cesta

Předseda představenstva štýrské tiskárny Leykam Let's Print Michael Steinwidder APA sdělil, že by firma v nejbližších měsících ráda představila jasný výrobní koncept. „Mám radost z takto pozitivního výsledku po zdlouhavých jednáních, která jsme vedli. Současně je však důležité připomenout, že pro spolupracovníky s jistotou půjde ještě o těžkou cestu,“ byl si vědomý Steinwidder.

O tom, že by mělo v Břeclavi dojít k propouštění, nemá informace ani šéf břeclavského pracoviště úřadu práce Lubomír Marko. „Nový vlastník může mít snahu dceřiné společnosti prodat, aby tak splatil závazky vůči věřitelům. Stejně tak však pro něj může být Moraviapress důležitým spojencem. Zvlášť tehdy, pokud má hodně zakázek,“ zamyslel se Marko.

Leykam Let's Print projevila zájem o Goldman Druck hned poté, co na něj byla letos v červenci vyhlášená insolvence. Společnost má do dnešní doby na 190 věřitelů, kterým dluží 44,5 milionů eur. Kdyby se neobjevil žádný zájemce o koupi, pravděpodobně by firma v Tullnu skončila úplně. Už v polovině srpna totiž nevyvíjela žádnou operativní činnost.