Moravské naftové doly se rozpínají. Ropu budou hledat i v Rusku. Hodonínská společnost, která je jedním z největších českých investorů v zahraničí, koupila podíly ve dvou ruských společnostech – Nikolajevkaněfť a VostokInvestNěfť. V obou firmách teď jihomoravská společnost drží šestasedmdesátiprocentní podíl. Rusko je tak po Ukrajině další zemí bývalého Sovětského svazu, kde bude skupina hledat ropu a zemní plyn.
Půl roku příprav

„Analýzy a přípravy projektu trvaly více než půl roku. Je to výsledek práce týmu odborníků z moskevské pobočky. Ta vznikla teprve začátkem tohoto roku,“ potvrdil nákup obchodních podílů mluvčí Moravských naftových dolů Dan Plovajko. Kolik přesně společnost investovala do transakce, která se pohybuje v řádech stovek milionů korun, ale odmítl sdělit.

Obě ruské společnosti se zabývají vyhledáváním nových ropných ložisek v Uljanovské oblasti. Moravské naftové doly získaly s koupí části ruských společností také podíly na třech průzkumných licencích, které firmy vlastní. „Ještě v letošním roce začnou práce na prvním průzkumném vrtu. V následujícím roce plánujeme několik dalších vrtů na zbývajících dvou licencích,“ uvedla ředitelka moskevské pobočky Moravských naftových dolů Larisa Táborová.

Podle generálního ředitele hodonínské společnosti Františka Komárka je spolupráce s ruskými společnostmi výhodná pro všechny strany. „Přestože jsme se stali většinovými vlastníky, jsou pro nás ostatní majitelé zcela rovnocennými partnery. Každý do spolupráce přináší své bohaté zkušenosti, fungovat budeme jako tým,“ uvedl Komárek.

Spokojena je i druhá strana. „V moravských naftových dolech jsme získali důvěryhodného a profesionálního partnera, který má nejen bohaté zkušenosti v oblasti průzkumu a těžby, ale dobře rozumí i specifikům ruského trhu,“ míní generální ředitel obou ruských společností Aleksej Ivanovič Ponomarjev.
Podle analytika portálu Finance.cz Michala Rumla jsou investice do ropných společností v Rusku logické. „Je to sázka na budoucnost. Evropské zdroje ropy a zemního plynu budou za třicet let na nule. Rusko patří mezi země s největšími zásobami nerostných surovin na světě. A tamní ekonomika je na příjmech z těchto zdrojů ve velké míře závislá a podporuje jejich těžbu, rozvoj a průzkum,“ míní Ruml. Potvrzuje to i Plovajko. „Zdroje v Česku jsou velmi omezené. Musíme se rozhlížet v zahraničí,“ řekl.

Porostou dál

Moravské naftové doly chtějí investovat v Rusku i v budoucnu. Informace z médií, které hovořily o nové rafinérii za téměř dvě a půl miliardy dolarů, ale odmítl mluvčí potvrdit. „Jsou to spekulace médií. Dokud obchod neuzavřeme, nemluvíme o něm,“ poznamenal Plovajko.
Hodonínská těžařská společnost v současné době těží plyn v Pákistánu, podíly na dalších průzkumných licencích drží v Jemenu, Německu a Rumunsku. V následujících pěti letech chce společnost zvýšit těžbu ropy a plynu až na desetinásobek. „Při zachování současné těžby v České republice,“ dodal mluvčí.