Když čeští fotbaloví reprezentanti v pátek porazí v úvodním duelu evropského šampionátu Rusko, třeba si kromě vítězného pokřiku dopřejí i deci vína.

Pokud ano, pravděpodobně otevřou láhev z Novosedel.

Čtyři odrůdy v lahvích se speciální etiketou totiž poslalo fotbalové asociaci novosedelské vinařství Vinofol. Společnost se pro asociaci stala oficiálním dodavatelem vína.

„Určitě si speciální láhve vezmeme na šampionát. Snad bude dobrá příležitost je otevřít a připít si," sdělil Právu brankář Petr Čech, čerstvý vítěz prestižní Ligy mistrů.

Majitel Vinofolu Pavel Foltýn nechal do lahví stočit Veltlínské zelené, pozdní sběr 2011, Tramín červený, výběr z hroznů 2011, Sauvignon, pozdní sběr 2011 a Rulandské modré, výběr z hroznů 2009.

„Vybrat by si měl každý. Snažili jsme se tam dát vína, která jsou vhodná i pro archivaci. Zároveň jde o sběratelskou kolekci, jež je limitovaná. Od každé odrůdy je vyrobeno tisíc lahví," řekl Foltýn.

Gólman Čech má ve výběru jasno. Až nastane vhodná chvíle, sáhne po červeném. „Dávám mu přednost, ale také záleží na tom, při jaké příležitosti a k čemu si víno dám. Samozřejmě piji střídmě a rozhodně ne, když mě čeká zápas," ujistila opora české reprezentace.

Foltýn si nad libujícími slovy mne ruce. Zejména pak u hráčů, kteří vínu rozumí. „Řekl bych, že čím jsou starší a zkušenější, tím více vědí o čem mluví. Zrovna u Petra Čecha se domnívám, že se ve víně vyzná," mínil vinař.

Že jde o zvláštní edici je jasné už na první pohled. Etiketa nese logo fotbalové asociace, název šampionátu či vlajky českých soupeřů. „Jsem sportovní nadšenec a tohle rozhodně není krok, který by nám měl přinést závratné zisky. Děláme to, protože nás sport baví," zdůraznil Foltýn.

Ačkoliv by podle svých slov mohl sáhnout k masivnější reklamě, odmítl to. Přesto jde o jedinečný tah, který zviditelní Novosedly včetně celého břeclavského regionu.

A nikoliv poprvé. Vinofol poslal vína například už na Euro 2008, které se uskutečnilo ve Švýcarsku.

„Vím to velmi dobře. Pro Novosedly jde o vítanou reklamu. Když jsme se to dozvěděli poprvé, bylo to milé překvapení. Vím, že bratří Foltýnové jsou sportovci tělem i duší a tohle je vyústění jejich zájmu. Že jsou na Euru i Novosedly, se samozřejmě dobře poslouchá, to je jasné," nechal se slyšet starosta obce František Trefilík.

I kdyby zájemci o zvláštní edici zůstali doma, mohou láhve získat. Od minulého týdne jsou ke koupi v samotném vinařství a dvaceti vinotékách Vinofolu.

Podle odhadů vedení společnosti je šance získat sbírku stále velká. Než balení po dvou lahvích zmizí, potrvá to pravděpodobně několik dnů až týdnů.

ROZHOVOR S MAJITELEM VINOFOLU PAVLEM FOLTÝNEM ČTĚTE VE ČTVRTEČNÍM VYDÁNÍ BŘECLAVSKÉHO DENÍKU ROVNOST