Vyplatí se na jižní Moravě stavět sluneční elektrárny? Jaké jsou v této oblasti nové technologie a trendy? Hodí se do tohoto prostředí? Na tyto a další otázky bude hledat odpovědi společnost Energy 21, která si k výzkumným účelům pronajala pozemek patřící Statku Pohořelice v katastru vísky Cvrčovice.

„Význam projektu ve Cvrčovicích je především strategický. Solární park hodlá naše společnost využívat jako takzvaný test field. Bude tam využívat nové technologie a testovat jejich efektivnost v našem prostředí,“ vysvětlila manažerka Energy 21 Zuzana Musilová.

Cvrčovičtí zastupitelé s projektem souhlasili. „Jsme zvědaví, k jakým výsledkům firma dojde. Lidí se to nijak nedotkne. Z našeho pohledu se jedná spíš o kuriozitu, kterou chceme také využít. Například pro děti ze škol, ať už z odborného učiliště ve Cvrčovicích či školáky z Pohořelic, bude jistě návštěva takového parku s výkladem zajímavá a poučná,“ nastínila starostka Cvrčovic Lenka Šalandová.

Malá solární elektrárna, která bude pohlcovat sluneční záření, bude mít celkový výkon 0,2 megawat. Vyroste do konce letošního roku. „Jižní části republiky, ať už jižní Čechy či jižní Morava, jsou nejlepšími z hlediska intenzity slunečního záření. Lokalita ve Cvrčovicích je sice menší, avšak z našeho pohledu zajímavá, neboť splňuje všechny potřebné parametry,“ poukázala Musilová.

Různé technologie budou energetici testovat po běžnou dobu jejich životnosti. Ta není nezanedbatelná. „Je to řádově dvacet až pětadvacet let,“ uvedla manažerka firmy. Testování se prý týká nejbližší doby. „Co bude dál, je zatím otevřené. Určitě to nevylučujeme,“ odpověděla na otázku, zda může v místě dojít k rozšíření elektrárny.

Obyvatelé Cvrčovic se o umístění solárních panelů a dalších technologií dozvěděli z obecního zpravodaje. Například Emílie Pavlevová říká, že byť projekt nemá pro vesnici téměř žádný přínos, na škodu není. „Nemělo by to nikomu překážet. Myslím, že je to v pořádku,“ prohlásila.

Využití obnovitelných zdrojů energie se pomalu rozbíhá i v dalších místech. Co se břeclavského okresu týče, příští rok začne například stavba obří solární elektrárny v Mikulově. Vyroste na třicetihektarovém pozemku.

Pronájem lokality, kde dochází ke změně územního plánu, Mikulovu ročně vynese statisíce korun. Na pozemcích bude stavět firma, která dá městu nejvýhodnější nabídku a zaváže se, že vybuduje elektrárnu v co možná nejkratším termínu. Ozvalo se několik zájemců. Kromě Rakušanů a Čechů také Američané.

Mikulov patří ke spoustě dalších měst a obcí, které mají v jižním cípu Moravy firmám stavějícím sluneční elektrárny co nabídnout. Nedávná studie potvrdila, že právě jižní Morava je nejlepším regionem k umístění těchto technologií. Doba slunečního svitu je tu v průměru sedmnáct set hodin za rok.