Které odrůdy už mají vinaři posbírané?

Dá se říci, že tento týden vinobraní začíná skutečně naplno. Rané odrůdy, které se sbírají především kvůli burčákům, mají již vinaři doma. Nyní je na řadě například Müller Thurgau.

Jak je to s cenami za výkup hroznů?

Rozhodně nejsou veřejné tak, jak jsme byli zvyklí třeba před deseti lety. Vinaři se na nich spíše domlouvají dopředu přímo s dodávajícími vinohradníky. Od jedinců víme, že se pohybují zhruba na úrovni loňského roku, možná ještě lehce níže.

Čím je to způsobeno?

Celkovou situací na trhu, nejistotou, co bude dál. Prodeje vína jsou obecně nižší. Navíc se očekává poměrně dobrá úroda hroznů. Neříkám, že bude tak skvělá jako v roce 2018, ale určitě ne tak nízká jako loni. Avšak hovořit o tom, jak dopadne úroda ročníku 2020 je ještě předčasné. Roli hraje několik faktorů, mezi nimi i hrozící víkendový déšť, špačci. Je to skutečně koktejl vlivů.

Zřícenina hradu Děvičky, vinice, CHKO Pálava
Menší vinohradníci mají problém udat modré odrůdy. Výkupům vévodí Pálava

O které odrůdy je největší zájem?

Jednoznačně o Pálavu. Zde jistě i ceny za výkup vystoupí výše. Naopak u Veltlínského zeleného, Ryzlinku vlašského a rýnského či u modrých odrůd jako Frankovka nebo Svatovavřinecké se nedá očekávat vyšší cena. Důvodem je nižší poptávka na trhu.

Víno tedy podléhá módě?

Ano, zatímco okolo roku 2000 byla spotřeba bílých a červených vín zhruba padesát na padesát, nyní je sedmdesát ku třiceti ve prospěch bílých vín. Jediné, co modrým odrůdám pomáhá, je zájem o růžová vína.