Klid před bouří připomíná situace, do níž se na konci roku dostala řada firem, které jsou výrobně spjaty s automobilovým průmyslem. S nadějí očekávají, že začátek nového roku přinese dobré zprávy. K nepopulárnímu hromadnému propouštění zaměstnanců zatím nepřistoupila žádná velká firma s tímto zaměřením.

„Část personálu jsme propustili v listopadu. Reagovali jsme na pokles zakázek, který byl ve výši deseti až patnácti procent. O práci přišlo celkem šestadvacet lidí. Jednalo se převážně o zaměstnance, kteří byli ještě ve zkušební době a někteří už měli po ní. Nezasahovali jsme do kvalitního kmenového personálu,“ zdůvodnila snižování stavů vedoucí personálního oddělení mikulovské pobočky firmy Gebauer a Griller Kabeltechnik Michaela Novohradská.

Podle jejích slov nešlo o hromadné propouštění, protože firma v Mikulově zaměstnávala konkrétně ve výrobě zhruba 440 lidí, po snížení je to kolem 415 zaměstnanců. Propouštění se dotklo lidí z výroby bateriových startovacích kabelů do automobilů.

„V prosinci a lednu takové opatření neplánujeme. Vyčkáváme, jak se situace projeví během ledna. Zatím nemáme žádné předpovědi,“ sdělila Novohradská s tím, že rozhodně nechce šířit paniku. „Svým způsobem to pomůže stabilizovat personál a atmosféru. Je to pro nás taková chřipka, kterou věříme, že zvládneme,“ vzkázala lidem.

V Mikulově se v souvislosti s propouštěním skloňovalo i jméno dalšího významného zaměstnavatele – americké společnosti Emerson, která v Mikulově vyrábí komponenty pro klimatizační systémy. Zůstalo však pouze u spekulací.

Personální manažerka mikulovské pobočky Soňa Veselá totiž tuto informaci popřela. „Ne, momentálně neplánujeme propouštění,“ konstatovala. Zda americkou firmu zasáhla světová finanční krize Veselá nepotvrdila ani nevyvrátila. „K tomu bych se nerada vyjadřovala,“ uvedla pouze manažerka s tím, že bližší informace poskytne pouze vedení firmy.

Ředitel břeclavského úřadu práce Lubomír Marko je toho názoru, že firmy závislé na automobilovém průmyslu se možná chtějí přes nadcházející svátky zachovat slušně a čekají, jaké zprávy přijdou po Novém roce. Podniky proto před Vánoci neuvažují o hromadném popouštění. „Možná to postihne jednu dvě firmy, ale to je řádově kolem třiceti lidí, což není takový ohromný propad,“ podotkl Marko.

Někteří zaměstnavatelé řeší nelehkou situaci tím, že dávají lidem například dovolené. Další možností je uzavření pracovní smlouvy na kratší pracovní úvazek. Každá firma zkrátka řeší problém po svém a drastickému propouštění se zatím vyhýbá.

„Jestli mladoboleslavská škodovka vstane z mrtvých, tak podle našeho průzkumu zhruba dva a půl až tři tisíce zaměstnanců na Břeclavsku je závislých na dodávkách do autoprůmyslu. Otázka je, zda konkrétní firmy najdou možnost dodávat někam jinam,“ vysvětlil ředitel břeclavského úřadu práce.