Nejvyšší podíl lidí bez práce na jihu Moravy byl k poslednímu srpnu v Brně a na Hodonínsku, a to necelých pět procent. „Vyšší nezaměstnanost v Brně je daná především tím, že stahuje zaměstnance z okolních okresů. Díky tomu se v nich zvedají statistiky a zaměstnanost. Jde o desítky tisíc lidí,“ vysvětloval ředitel Regionální hospodářské komory v Brně Čeněk Absolon.

Na Hodonínsku je to podle jeho kolegy z tamní hospodářské komory Michala Švagerky stále odkaz průmyslových změn po roce 1989. „Na jedné straně máme skoro pět a půl tisíce lidí v evidenci, ale i velký počet volných pracovních míst ve firmách,“ upozornil.

Malého Sebastiana pomohl mamince Petře Dobiášové doma odrodit manžel Michal.
Milovický hasič pomáhal synovi na svět: Narodil se tam, kde jsme ho počali, říká

Lidí bez práce bylo ke konci srpna v Jihomoravském kraji o dvě stě méně než o měsíc dříve.Lidí bez práce bylo ke konci srpna v Jihomoravském kraji o dvě stě méně než o měsíc dříve.Zdroj: Infografika: Deník/Markéta EvjákováOd zástupců firem z regionu ví, že jim zaměstnanci scházejí. „Lidem se z jakýchkoliv příčin nechce pracovat. Nechtějí nastoupit do práce ze zdravotních důvodů, mají invalidní důchod. Jsou v takzvané šedé zóně, někteří hovoří o tom, že může jít až o třetinu nezaměstnaných. Velké procento je i zdravotně omezených a pro tuto skupinu tady není nabídka pracovních míst,“ zmínil Švagerka.

Na Hodonínsku je podle něj zájem takřka o každou pozici. „Více zájemců než nabídek pracovních míst je pouze v administrativě,“ doplnil Švagerka.

Největší podíl lidí bez práce byl v minulosti na Znojemsku, za poslední rok ale o několik desetin procent poklesl. Na vzestupu je po koronavirové pauze v oblasti například cestovní ruch. Podnikatel Lukáš David je jako průvodce v pravidelném kontaktu s lidmi ze stravovacích služeb. „Co vím, nejvíce chybí kuchaři a číšníci. Často jsou také noví pracovníci méně kvalitní, než dříve,“ uvedl.

Malíři a instalatéři

Podle ekonoma Petra Pelce je tradičně nedostatek odborných výučních řemesel, jako jsou kováři, malíři a instalatéři. „Narostl zájem v kurýrních službách, eshopech. Poptávka po nových lidech zůstává v logistice a dlouhodobě v informačních technologiích,“ přiblížil.

Jeho slova potvrdil například Michal Vavruša. „Nedávno jsem sháněl práci jako kurýr pro nějakou brněnskou restauraci. Ozvali se mi hned z několika různých provozů, takže jsem si mohl vybírat,“ řekl.

Brněnský rodák Pavel Hlava, který nyní bydlí v Modřicích, jako jediný na světě zaznamenal na jednu pásku teroristický útok na budovy Světového obchodního centra v New Yorku.
Brňan natočil náraz letadel do Dvojčat: video prodal a koupil si za něj byt

Nezaměstnanost na jihu Moravy:
Podíl nezaměstnaných
2021: 4 % (ke konci srpna)
2020: 4,14 %
2019: 3,48 %
2018: 3,86 %
2017: 4,6 %

Podle Čeňka Absolona je v Brně nadále nedostatek kvalifikovaných pracovníků v technických oborech. „Hlad po IT specialistech se ještě umocnil, když v období koronavirové pandemie akcelerovala digitalizace průmyslu i služeb," zmínil.

Dlouhodobý nedostatek českých pracovníků je v zemědělství. Stejné je to i v Habánských sklepech ve Velkých Bílovicích na Břeclavsku. „Nejvíce pracovníků poptáváme na vinicích. Tam máme dlouhodobě nasmlouvané pendlery ze Slovenska, kteří k nám mohli jezdit i přes omezení na hranicích. Nastoupilo k nám pár Čechů, kteří kvůli koronavirovým opatřením ztratili práci, ale byly to spíše krátkodobé práce a brigády," sdělil ředitel firmy Josef Svoboda.

Ekonom Pelc v nadcházejících měsících zvyšování počtu lidí bez práce už nepředpokládá, očekává spíše stagnaci nebo mírný úbytek nezaměstnaných. „Další zpomalování ekonomiky by už představovalo velký problém. Pokud nedojde na podzim k zásadnímu lockdownu, což už představitelé vlády odmítají, rozjezd ekonomiky bude pomalu nabíhat," komentoval.