Jak se v ulici vyhnou dvě větší auta, co zimní údržba nebo třeba příjezd popelářů? Takové otázky si kladli obyvatelé lednické ulice Václavkova při pohledu na novou podobu silnice. Jejich hlasy umlčeli projektanti. Vysvětlili jim, že je vše v souladu s normami.

„Když jsme přeměřovali vozovku, měla necelých čtyři a půl metru. Někde uhýbá o dva až pět centimetrů. Jak se bude zajišťovat zimní údržba? Neprojede tudy ani traktor s vlečkou, nemluvě o hasičích,“ stěžoval si na začátku týdne jeden z obyvatel ulice, který si nepřál zveřejnit své jméno.

Stejně mluvili i další lidé, kteří mají v místě rodinné domky. Například Aleš Vyhnálek měl obavy z parkování v ulici. „V některých domácnostech je třeba i více aut. Garáže nejsou nafukovací. Když by auto stálo na silnici, nezbude moc místa na průjezd jiného kolem něj,“ nastínil.

Také jeho strach z nepříliš rozumné přípravy vzal za své po úterním setkání se stavbyvedoucími a projektanty. Ti lidem ukázali, že rozestavěná silnice odpovídá projektu a splňuje veškeré normy.

„Bude se jednat o jednosměrnou vozovku, kde norma uvádí šířku tři a půl metru. My jsme přidali ještě metr,“ oponuje lednický starosta Libor Kabát.
Vyhnálek u vysvětlování problémů s projektanty nebyl. Jednání se ovšem zúčastnila jeho manželka. „Říkala, že je to tak podle nich správně. I okraje silnice. Uznali to i další sousedé, s nimiž to přeměřovali. Pokud se bude jednat o jednosměrnou ulici, auta by si tam měla vyhnout,“ uvedl Vyhnálek.

Místo na obou stranách ulice mezi chodníkem a obrubníky, které se také některým zdálo zbytečně široké na úkor silnice, vyplní malé předzahrádky.

Stížnosti směřovaly rovněž k příliš velkému sklonu chodníku a asfaltového povrchu vozovky u některých domů. Ty jsou totiž v různých výškových hladinách. Starosta nastínil, že v této souvislosti stavebníci také postupují bezchybně, a pokud by někdo přeci jen trval na zvednutí obrubníků, mohlo by potom některým domkům při vydatnějších deštích hrozit vyplavení.

Kabát doufá, že se po kolaudaci stavby podaří rozptýlit i obavy těch, kteří se bojí, že budou při najíždění do garáže drhnout spodní částí auta o zem.
Větší úpravy, které zpočátku lidé požadovali, podle Kabáta nepřipadají v úvahu. „Po položení kanalizace, jejímž investorem je společnost Vodovody a kanalizace Břeclav, jsou na obci tyto doplňkové věci, které také stojí miliony. Konkrétně do ulice Václavkova obec investuje bezmála čtyři miliony korun,“ poukázal lednický starosta.