Pětisetosmdesátihlavá obec Cvrčovice má od včerejška ve svém katastru novou výrobní halu. Dnes si ji mohou na dnu otevřených dveří prohlédnout všichni zájemci z okolí. Firma Quaprotec se tak chce seznámit se svými sousedy a přilákat nové zaměstnance. Chce jim nabídnout práci i na částečné a snížené pracovní úvazky.

„Zatím v hale běží zkušební provoz. Zaměstnáváme už sto dvacet lidí a ještě nějaká volná místa máme,“ řekl ředitel firmy Reihold Auer. Ve výrobně hliníkových odlitků do automobilového průmyslu našli práci hlavně lidé z okolí, tedy z Pohořelicka.

Starostka: Místní s prací vyčkávají

„Myslela jsem si, že zde bude pracovat většina místních. Ti, co nyní za prací jezdí do Brna nebo okolí. Bylo by určitě výhodné, mít práci v místě bydliště. Zatím v Quaprotecu pracuje jen šest Cvrčovických,“ popsala situaci starostka Cvrčovic Lenka Šalandová. Podle ní se místní lidé zatím změny práce zdráhají, čekají, až jak se nová firma uvede.

„Konkrétně ve Cvrčovicích je velmi nízká nezaměstnanost. Bez práce je asi jenom šest lidí. Spíše než nových míst v obci si na nové hale cením možnosti pro matky s dítětem, získat tu částečný úvazek,“ vyzdvihla přednosti nové firmy starostka.

Německá firma zabývající se výrobou a opracováním hliníkových odlitků na automobilové motory požaduje po svých zaměstnancích lehkou manuální práci. Je tedy vhodná i pro ženy, nejtěžší hliníkový díl, se kterým je potřeba manipulovat, váží asi dvě a půl kila.

„Zaměstnáváme více žen než mužů. Pokud by o to byl zájem, můžou tu nastoupit i ženy na rodičovské dovolené,“ poukázal Auer. Ty si mohou ke svému rodičovskému příspěvku najít částečný úvazek. „Pro nás je důležité, aby stroje ve výrobně nestály.Je nám jedno, jak často se na nich pracovníci mění. Ať je to klidně každé čtyři hodiny,“ dodal.

Jednou z nových zaměstnankyň je i Helena Hečková z nedalekého Smolína. „Líbí se mi, že mám práci tak blízko od domova. A taky je tu všechno nové a čisté. Nejhorší bylo zvyknout si na třísměnný provoz. Ale šlo to rychle. Zatím jsem s prací spokojená, tak uvidíme, jak to bude dál,“ řekla.

„Chceme nabídnout našim zaměstnancům dobré zázemí. Původně jsme zamýšleli postavit výrobnu ve městě. Tam je ale vysoká fluktuace. Proto jsme volili raději Cvrčovice. Doufáme, že se nám zaměstnanci nebudou často měnit. Z věrnosti získáme my kvalifikovaného a zkušeného pracovníka, zaměstnanci pak různé výhody,“ uzavřel Auer.