„Na celé ploše okresu, to znamená nejen u akcionářů, bychom chtěli vybudovat sběrné dvory za pomoci dotací z evropských fondů. Kdo má zájem, může se přihlásit,“ nastínil cíl projektu ředitel společnosti Stanislav Grůza. Dvory mají splňovat evropské normy a platnou legislativu. Hantály už sondovaly, zda je mezi městy a obcemi o takový projekt zájem. Asi dvacet z nich už se vyjádřilo kladně.

Dvory můžou být jednou povinností

Jednou z těchto obcí je Moravská Nová Ves. Starostka Jana Krutáková se totiž obává, že do budoucna může Evropská unie zpřísnit odpadovou politiku. „Tak jako dnes musí mít obce nad dva tisíce obyvatel čistírnu odpadních vod, je možné, že určí i hranici pro nutnost sběrného dvora,“ obává se Krutáková.

Na projektu našla i další výhody. „Dosud jsme využívali možnost mobilního sběrného dvora. Lidé nosili odpad do velkoobjemového kontejneru a Hantály jej jednou týdně vyvezly,“ uvedla. Kontejner ve středu obce ale lidem „nevoní“. Pro sběrný dvůr přitom radní jako vhodné místo vytipovali obecní pozemek na kraji obce.
Starostka navíc ocenila že Hantály by na zřízení dvora navázaly dalším servisem. „Na systém sběrných dvorů by navazovalo zpracovatelské zařízení,“ řekl Grůza.

Projekt chce nabídnout nejen těm obcím, které ještě svůj sběrný dvůr nemají, ale také těm, které ho chtějí rozšířit nebo dovybavit.
Celá akce by podle Grůzy měla přijít na desítky milionů, podle toho, kolik obcí se zapojí. „Pokud nabídneme komplexní řešení problému odpadového hospodářství na ploše celého okresu, jsou šance na získání peněz z unie mnohem větší,“ vysvětlil.

Peníze z Evropy ušetří miliony

Dotace by mohly náklady pokrýt až z devadesáti procent, což pro obce znamená nemalou úsporu. „Myslím, že jednoduchý dvůr se základním vybavením by nás mohl stát i čtyři miliony,“ spočítala starostka Krutáková. Velkopavlovický starosta Pavel Procházka odhadl částku na výstavbu dvora na pět až deset milionů podle velikosti obce. „Je potřeba splnit poměrně vysoké nároky na vybavení dvora,“ osvětlil.

Projekt zastřeší pracovní tým

Zanedlouho má vzniknout pracovní tým, který celý projekt připraví. „Bude řešit to, co by si jinak musel každý starosta zařídit sám,“ uvedl Grůza. Postupně bude podle něj třeba nejen projekt sepsat a požádat o dotaci, ale dále získat vhodné pozemky, zajistit poradenskou činnost, projekční práce, udělat výběrová řízení, dokončit stavby a zkolaudovat je.