Možná, že už brzy bude pro dokonalé orientování se v Mikulově potřeba znát slova jako drop, dogleg nebo par. Po změně územního plánu, kdy má na pozemcích na jih od města vzniknout golfové hřiště, čekají představitelé tamní radnice na oficiální nabídky investorů.

O vzniku hřiště se v Mikulově spekuluje několik let, nyní začíná záměr nabírat konkrétní obrysy.

„Věřím, že by tam mohli jezdit i lidé z okolí. Mikulov je poměrně prestižní místo. Zájem o golf stoupá, sice ne tolik, jak bychom si přáli, ale stoupá. Lidi si jej chodí osahat, vyzkoušet. Od řemeslníků až po manažery," komentoval nápad například Radoslav Panajotov z břeclavského indoorgolfové­ho klubu.

Zelený pažit a sportovci v elegantním oblečení se mohou objevit na padesáti hektarech. A pokud se zájemci dohodnou s okolními vlastníky pozemků, i na více.

„Zda místo pronajmeme nebo prodáme, záleží na dohodě s investorem. Informovali jsme zájemce, kteří se o golfové hřiště zajímali dříve. Už se ozvali zástupci z Německa nebo skupina z Brna. Na stádium vážnějších jednání ale ještě nedošlo," řekl starosta Mikulova Rostislav Koštial.

Podle něj by na pozemcích mohla být dvě, v krajním případě až tři hřiště. Vedení města v čele s Koštialem by mělo mít při plánování minimálně poradní hlas. První zelený „plac" u rybníku Šibeník by mohl sloužit zejména rekreačním hráčům a začínajícím nadšencům. Druhé, více na západ, zase pokročilejším.

Koštial si od vybudování nového sportoviště slibuje zvýšení atraktivity nejen pro špičkové golfisty, ale třeba také pro zájemce o nevšední výlet. Tak jako například ve Slavkově u Brna.

„Každé sportoviště nebo třeba wellnes atraktivitu místa zvyšují, za což jsme velmi rádi. V Mikulově je výhoda, že v blízkých rakouských městech, jako třeba Poysdorf, golfová hřiště už jsou. Hráči je totiž s oblibou mění. Zvuk Mikulova by to mělo každopádně posílit," zamýšlela se Libuše Vlachová.

Dřívější zájemce o vybudování golfového greenu v bývalém vojenském areálu Vít Buchta se ovšem na místo od jihu města dívá skepticky.

„Myslím si, že nebude snadné investora najít. Golfový byznys je složitý. Navíc není jasné, co na to říkají majitelé okolních pozemků. Pokud by to mělo být jen v nájmu, těžko do toho někdo půjde," reagoval Buchta na dotaz Břeclavského deníku.

Se společníky s výstavbou u Mikulova nadále počítá, ale jinde. Nespěchá.

„Bude to trvat třeba pět nebo deset let, počkat si se však vyplatí. Myslím si, že toto místo, kde má být dálnice a je čistička odpadních vod, si golfisté neoblíbí. V republice je už dost hřišť, navíc dalších sto míst, kde mohou vzniknout. Golfisté jsou tím pádem čím dál náročnější. Zájemcům ale přejeme hodně štěstí, rádi si na nové hřiště přijdeme zahrát," zmínil Buchta.