Hospodářská krize udeřila i na firmy na Břeclavsku. Některé propouštějí ve velkém, jiné to zatím neplánují. Podle některých odhadů se však další vlna propuštění blíží.

„Můžeme opravdu očekávat, že největší propouštění přijde na podzim. I na našem úřadu práce jdeme každý měsíc o desetinu nahoru. Na podzim se nám například vrátí zpět na úřad sezonní pracovníci,“ souhlasil ředitel břeclavského úřadu práce Lubomír Marko s tím, že se průměrná nezaměstnanost v České republice může vyšplhat až k deseti procentům.

„Je to docela možné, my zatím žádné takové signály nemáme, ale občas někdo někoho propustí. Přibývá firem v konkurzním řízení, které jdou do řízené likvidace, takže se dá očekávat, že Břeclav nebude žádná výjimka,“ dodal.

Jedním z velkých břeclavských podniků, který ohlásil velké propuštění už před několika týdny, je Otis Escalators, který vyrábí eskalátory a pojízdné chodníky. „Propouštění se týká posledního čtvrtletí roku. Bude se pohybovat kolem pětaosmdesáti pracovníků, ale může to být méně nebo i více. Podle toho, jak se situace vyvine. Ovšem nějaké větší číslo to již nebude,“ sdělila v polovině června vedoucí personálního oddělení firmy Olga Zápecová.

Koho se propuštění týká, se zaměstnanci dozvěděli před necelými třemi týdny. Nikdo z černé listiny však neví, kdy přesně o práci přijde.

Další velký podnik, který zaměstnává na Břeclavsku tisíc lidí, je Gumotex. Ten však stavy zaměstnanců snižovat nehodlá.

„První vlnu propouštění jsme udělali na začátku roku a pak i později, ale bylo to jen o pár místech. Teď žádné propuštění nepřipravujeme,“ potvrdil vedoucí kanceláře generálního ředitele Gumotexu Josef Horníček.

Přitom břeclavský Gumotex je z části závislý i na vývoji v automobilovém odvětví. „Dá se říct, že se situace v automobilovém průmyslu celkem stabilizovala. Je pravda, že ve výrobě klasických postelových matrací pracujeme na zakázku, takže nám to trochu kolísá. Někdy je práce více, jindy méně. V uplynulém období jsme pracovali i ve zkráceném pracovním týdnu, teď ale jedeme klasicky celý týden,“ byl spokojený Horníček.

Ředitel břeclavského úřadu práce připomněl v souvislosti s hospodářskou krizí i projekt Vzdělávejte se, který připravilo pro podniky ministerstvo práce a sociálních věcí. Ten je určen pro zaměstnavatele, kteří kvůli krizi přicházejí o zakázky a musí omezit svou výrobu. Od ministerstva tak mohou získat peníze na vzdělávací kurzy.

„Připravujeme už druhou etapu projektu. V srpnu chceme projednat žádosti od firem, které mají zájem se zapojit, a v září chceme opět začít. O předchozí fázi byl velký zájem, museli jsme dokonce požádat o milion korun navíc,“ upřesnil Marko.

Od dubna do června si svou kvalifikaci zvýšilo téměř šest set zaměstnanců z osmi břeclavských firem.