Bída a zmar. Ovocnářům na Břeclavsku letošní rok příliš nepřeje. Jaro provázené srážkovými a také teplotními extrémy nadělalo vrásky zejména pěstitelům meruněk. Většina z nich už se s vidinou slušné úrody pomalu rozloučila.
„Meruněk bude letos méně než obvykle, to už je víceméně jasné. Otázka je jen o kolik,“ potvrdil černý výhled vedoucí sadů kobylské společnosti Patria Michal Schovánek.
„Počasí nám vůbec nepřálo. Teploty nebyly ideální pro květ, období dešťů a výrazného ochlazení bylo hodně dlouhé. Vypadá to, že s meruňkami to tentokrát nebude žádná sláva,“ řekl.
Kobylským nepomohly ani nové, samosprašné odrůdy s mnohem vyšší násadou květů. „U těchto stromů není obvykle až tak na škodu, když květů ubude a nedojde ke stoprocentnímu opylení. Nesmí to být ale až tak drastické jako letos,“ uvedl Schovánek.
Konkrétnější čísla bude zástupce Patrie, která je se svými sto čtyřiceti hektary největším pěstitelem meruněk v republice, znát až příští týden. To už totiž podle něj bude mít smysl vyrazit na podrobnější prohlídku sadů.
„Tam, kde stromy kvetly v období dešťů, je to hodně špatné. Právě kvůli dešťům, které přišly týden po Velikonocích, nedošlo k opylení květů. Hodně tedy záleželo nejen na odrůdě, ale i na poloze sadu a tedy době kvetení,“ všiml si velkopavlovický sadař Jan Krejčiřík.
Deštivé a chladné počasí navíc podle něj přineslo meruňkám další velkou ránu – moniliový úžeh květů. „Kdo včas stromy neošetřil chemicky, má to spálené. Už nyní je jasné, že meruněk bude celkově méně, i když to nemusí platit všude,“ upozornil.
„Propad u meruněk je sice větší, ale zatím to podle mého odhadu vypadá na průměrnou sklizeň. Není to tak zlé. Ale může se stát, že ještě něco spadne,“ nechává jednatel společnosti Agrosad se sídlem ve Velkých Bílovicích Jaroslav Pálka zatím vše otevřené.
Broskve v ohrožení
Velkobílovická firma se stará o devatenáct hektarů meruněk novějších odrůd. Mnohem větší trable než s meruňkami řeší Agrosad překvapivě s broskvemi, které má na dvojnásobné výměře.
„Průměrnou násadu broskví nám zkomplikovala silná kadeřavost. Ta navíc přišla kvůli dešťům v pozdější části růstu, kdy to nebývá zvykem. Za třicet let praxe tak pozdní napadení nepamatuji. Řešíme to postřikem, snad to bude dobré,“ doufá Pálka.
Nevypočitatelné kadeřavosti broskvoní se částečně obává také kobylská Patria. „Broskve nám sice odkvetly v pohodě, ale je otázka, co kadeřavost. Oproti meruňkám je však situace daleko lepší, neměl by být problém,“ vyjádřil se Schovánek.
Ten si alespoň oddechl, že jarní mrazy tentokrát ovocnářům způsobily jen minimální škody. „Hned po deštích klesly teploty v některých dolinách nad ránem na minus jeden stupeň Celsia. Viděl jsem i jinovatku. Ale co mám informace, žádné větší škody mrazíky nenadělaly. Před květem byly například švestky. A ty zatím drží,“ všiml si.