Sportovní areál pod širým nebem nabízející vyžití všeho druhu, park plný stromů, ale také nová parkovací místa nebo důmyslné kontejnery na komunální odpad. Projekt regenerace panelového sídliště v Hustopečích by měl lidem zpříjemnit a zjednodušit život.

Prozatím se však týká jen sídliště U Větrolamu. „Jde o to, že ostatní lokality nesplňují podmínky. A sice aby měly minimálně sto devadesát bytových jednotek,“ nechal se slyšet místostarosta Hustopečí Libor Sadílek.

Stavební úpravy si vyžádají několik milionů korun. Z velké části, asi ze dvou třetin, by měly jít na projekt peníze z fondů Evropské unie. Hustopečští si ovšem musí nejprve podat oficiální žádost.

„Žádost je přichystaná, zhruba v polovině letošního roku bychom měli vědět, jestli jsme uspěli. Pokud potřebné peníze nezískáme, chceme v projektu pokračovat přesto dál. Museli bychom ovšem hledat jiné zdroje,“ poznamenal Sadílek s tím, že jedna z možností je i úvěr.

Šestitisícové město tak v blízké budoucnosti změní výrazně svou tvář. Už nyní se tamní obyvatelé těší ze zbrusu nových parkovacích míst u sportovního areálu, začalo se už také s opravami zničeních silnic a chodníků v souvislosti s rekonstrukcí kanalizační a vodovodní sítě.

Někteří obyvatelé Hustopečí si proměnu svého okolí pochvalují. „Aktivitu města jednoznačně vítám. Ale co se projektu regenerace panelového sídliště týče, tak se mě to moc netýká. Moje děti už jsou odrostlejší, takže třeba plánované hřiště si asi moc neužijí. Nicméně je dobře, že se sídliště tímto způsobem zlidšťuje,“ pochvalovala si například Jana Masaříková, která bydlí v jednom z panelových domů ve městě.

Podle Miroslava Hrabala, který je předsedou bytového družstva Pálava, se na sídliště U Větrolamu v nejbližší době stavět nebude. Je totiž přesvědčen, že své záměry musí město občanům, tedy nájemníkům nebo majitelům bytů, řádně vysvětlit.

„Vítáme iniciativu města, ale otázka je, jak se nám podaří všechno koordinovat, aby se s výstavbou mohlo začít. Určitě se kvůli tomu budeme scházet a jednat, není možné to vyřešit jiným způsobem,“ míní Hrabal.

Ten je přesvědčen, že vybudování sportovišť či parkovacích míst se musí sladit s rekonstrukcí panelových domů, které v současné době v Hustopečích probíhají.

„V tomto roce opravujeme poslední dům v ulici Svatopluka Čecha, tady bude sídliště kompletně hotové. Naopak na sídlišti Větrná jsme doposud částečně opravili některé domy, jinak jeden už máme kompletně hotový, takže budeme pokračovat,“ upřesnil Hrabal.