Vinařství Valtické podzemí uvažuje o tom, že koupí vinici a vinný sklep v Rakousku. Pouze tam hodlá nabízet víno vyrobené z hroznů, které na rakouském území sklidí. Pokud by totiž firma chtěla toto víno prodávat u nás, aby dostála legislativě, muselo by být výhradně stolní, nikoliv s označením jakostní.

„O koupi vinice a sklepa do budoucna uvažujeme kvůli agroturistice a plánovanému budování lázní na české a rakouské straně. Pokud se to podaří, bude každopádně lepší víno v Rakousku vyrábět i spotřebovávat,“ konstatoval ředitel Valtického podzemí Milan Sedláček.

Důvodem je podle tajemníka Svazu vinařů České republiky Martina Půčka jasně znějící vinařský zákon. „Tyto hrozny jsou vypěstované v jiné vinařské oblasti. Nemůže z nich být jakostní víno. Když ho k nám někdo doveze, tak bude z dovezených hroznů, a to není dovoleno,“ vysvětlil Půček.

Výrobce může dát na tuzemský trh jen stolní víno z cizích hroznů. Etiketa na láhvi potom nesmí obsahovat označení oblasti, ale jen zemi původu hroznů, jinak podnikatel poruší zákon.

Vinaři se proto do koupi vinic na rakouské straně vůbec nehrnou. „Neinvestujeme na rakouské straně. Nehledě na to, že ceny půdy jsou u nás nižší než tam,“ zdůraznil obchodní ředitel Vinných sklepů Valtice David Šťastný.

Tuzemské vinaře zajímají mnohem víc vinné sklípky kousek za hranicemi u našich jižních sousedů. Jejich majitelé se jich před časem začali ve větším měřítku zbavovat a žádali poměrně nízké ceny, na což spousta našich vinařů slyšela. „Drobné vinařství je v Rakousku v útlumu. Starší generace už na to nemá síly, mladí se nechtějí o vinohrady starat,“ poznamenal Šťastný.

Lidem, kteří se vydají po silnici z Valtic do rakouské vesničky Schrattenberg, se tak naskýtá pohled na neudržované a často hustě zarostlé vinice na rakouské straně, které kontrastují s úhledně obdělávanými řádky vinné révy na našem území.

Pomyslnou hranici mezi bývalými celnicemi lemuje například několik hektarů vinic, které patří společnosti Valtické podzemí. „Zloději hroznů si do těch míst tak netroufají. I kvůli tomu, že tudy občas projíždí pohraniční hlídka,“ vysvětlil Sedláček výhodu takto umístěné vinice.

Další menší vinice s názvem Na knížecí vyhlídce na pomezí obou států patří Vinným sklepům Valtice. Jak si jejich obchodní ředitel pochvaluje, hrozny odrůdy Neuburg jsou z ní velmi kvalitní, což dokládá spousta ocenění, které vinařství s vyrobeným vínem získalo na různých soutěžích.