Vinohradníci tak musejí pečlivě hlídat, kde svou úrodu ještě udají, a kde již ne.
Rakvická Réva ukončila výkup hroznů už ve středu. Podle Michala Švrčka z oddělení marketingu podnik naplnil své kapacity. „Letos jsou větší výnosy a zároveň spousta firem hrozny vůbec od lidí, které neměla nasmlouvané dopředu, nevykupovala. Lidé k nám proto jezdili ve zvýšeném množství,“ vysvětlil Švrček důvod rychle naplněných lisoven.

Do odvolání výkup v úterý pozastavilo také kobylské Vinařství Bukovský. Patria sice ještě hrozny bere, ale jen v omezeném množství. „Nevykupujeme pro sebe, pouze pro smluvní partnery. Od drobných pěstitelů proto koupíme opravdu jen tolik, kolik požadují,“ objasnila Blažena Otáhalová z oddělení odbytu vína. V současnosti Patria přijímá veltlínské a frankovku.
Důvod, proč zpracovatelé letos hroznů nakupují méně, je podle Otáhalové dvojí. „Letos byla větší úroda než loni a zároveň menší poptávka po hroznech,“ řekla.

Tajemník svazu vinařů Martin Půček ale odmítá, že by byla hroznů nadúroda. „To je silné slovo. Letošní čísla odpovídají desetiletému průměru,“ sdělil Půček. Chyba je podle něj v tom, že malí pěstitelé se stále snaží udat své hrozny sami.
„Už dlouho se přitom mluví o tom, že jediná cesta v zemědělství je sdružování do větších celků,“ vysvětlil. Ovšem po čtyřiceti letech komunismu prý nechtějí vinaři o družstvech ani slyšet. „Jenže pak je zbytečné lamentovat, že jim hnijí hrozny. Je opravdu třeba s firmami, které je vykupují, jednat dopředu. Ne až v době sklizně,“ upozornil Půček.