Vážení čtenáři, hlasujte v pravidelné anketě v pravém sloupci. Konečné výsledky ankety, která skončí v pátek ve 20:00, najdete v sobotním vydání Brněnského deníku Rovnost.

Ve čtvrtek teklo mléko z cisteren na třech místech Jihomoravského kraje. Jen na Brněnsku vyteklo do polí asi čtyřicet tisíc litrů mléka.

„Mlékárny nám platí za litr mléka od pěti korun padesáti haléřů do šesti korun. Ale náklady se pohybují kolem osmi korun,“ postěžoval si předseda zemědělského svazu pro Brno město a Brno venkov Jan Maloch. Dodal, že cena je tak nízká, že chov krav a jiného skotu je téměř neudržitelný.

Zemědělci také vylévali mléko u Bořitova na Blanensku, u Sudoměřic na Hodonínsku a u Oslavan na Brněnsku. Na protestní akci u Oslavan přijelo devět cisteren s mlékem. „Nahlášených jich bylo deset, ale jedna měla technické potíže,“ vysvětlil Maloch.

Kvůli nízké ceně mléka ubývá zemědělců, kteří chovají krávy. „Vždyť v okrese Brno-venkov je nyní asi tři tisíce krav, ale v roce 1989 to bylo dvanáct a půl tisíce,“ upozornil zootechnik ze zemědělského družstva Pooslaví Nová Ves.

Cílem protestní akce je přimět Ministerstvo zemědělství, aby zemědělcům pomohlo. Okamžitým řešením současné situace je podle předsedy okresní agrární komory Jaroslava Hunkese mimořádná dotace. „Bylo by to po vzoru Francie, Německa, Rakouska, Slovenska a dalších zemí Evropské unie,“ řekl Hunkes.

Dodal, že dalším krokem je stanovení minimální výkupní ceny mléka na úroveň osm korun za litr a srovnání podmínek pro podnikání v zemědělství mezi starými a novými členskými zeměmi Evropské unie. „A v neposlední řadě je třeba zákonem omezit tržní sílu obchodních řetězců, kteří si diktují ceny,“ sdělil Hunkes.

Blanenští zemědělci vylili na pole 30 000 litrů mléka

Blanensko - Přijdeme na buben. Výkupní cena mléka je naprosto likvidační, zní jednohlasně z tábora chovatelů dobytka nejen na Blanensku. A stále častěji a hlasitě.

Na protest ve čtvrtek na jedenácti místech republiky vylili zemědělci tisíce litrů mléka. Na pole mezi Bořitovem a Lysicemi na Blanensku ve čtvrtek vyjelo sedmi cisteren plných čerstvého mléka. Krátce po desátého hodině z nich zkropilo tamní pole přes třicet tisíc litrů mléka.

„K protestu se na Blanensku připojilo třicet chovatelů dobytka. Jedenáct z nich na poli vylilo asi třetinu své denní produkce mléka. Je to od nás zoufalý krok. Bohužel na naše stížnosti nikdo z politiků zatím nereaguje,“ řekl šéf okresní agrární komory Kamil Vystavěl. Nejen podle něj je současné výkupní cena mléka pro zemědělce naprosto směšná.

„Snažíme se jednat i s mlékárnami, ale zatím se podmínky výkupu mléka příliš nezměnily. Uvidíme co dál. Třeba tento celorepublikový protest něco změní,“ dodal Vystavěl s tím, že nyní chovatelé na Blanensku dostanou za litr mléka necelých šest korun.