„Na vodě jsme začali pracovat v neděli. Celkem by to mělo trvat asi týden či deset dnů," podotkla ředitelka úseku geologie v MND Jana Hamršmídová.

Pod hladinu se tak momentálně pálí vzduchovým dělem. Zda je někde tam dole hornina napovídající o výskytu cenných ložisek, ukazuje způsob odrazu vyslaných vln. „Pokud bychom našli ložisko a těžili z něj, bylo by to plus i pro obec, v jejímž katastru by leželo. Zákonným odvodem do státní kasy je pět procent z ceny prodaného nerostu. Z té částky jde poté sedmdesát procent právě obci," pokračovala Hamršmídová.

Rekordní krádeže

Pro těžařský kolos provádí průzkum najatá společnost, jejíž zaměstnanci byli či jsou k vidění téměř na každém místě Mikulovska. S lehkou nadsázkou lze říct, že prohledali každou píď na 170 kilometrech čtverečních až do hloubky pěti kilometrů. „O výsledcích, ani dílčích, zatím nelze nic říct. Až budeme mít všechna data, nastane druhá fáze, kdy je budeme počítačově zpracovávat. První konkrétnější výsledky bychom mohli mít koncem roku," vysvětlovala ředitelka.

Mluvčí MND Dan Plovajko nezastírá, že průzkum na Břeclavsku je pro firmu významný. „Musíme hledat nová ložiska, abychom mohli těžit i v budoucnu. Našim cílem je zvýšení vytěžených nerostů až o dvacet procent," zmínil Plovajko.

Kabely a další zařízení se postupně táhly a táhnou přes státní, obecní i soukromé pozemky. Potřebná byla řada povolení od ochranářů a dohod se zástupci samospráv. Celá příprava trvala dva roky. Hamršmídová zároveň vyvracela, že při pracích vstoupili na jakýkoliv pozemek bez souhlasu. Na podobný prohřešek totiž redakci Břeclavského deníku upozornil jeden z anonymních čtenářů.

„Z našeho pohledu nenastal žádný problém. Byli jsme v maximálním kontaktu. To, co jsme jim omezili, dodrželi," dělil se o zkušenost s „průzkumníky" zástupce vedoucího Chráněné krajinné oblasti Pálava Jiří Matuška.

Komplikace ale přece jen nastaly. Postarali se o ně zloději, kteří po nocích kradli speciální vybavení. Podle dostupných informací napáchali škody přesahující milion korun. Ve srovnání s jinými regiony pocítila poškozená firma rekordní ztráty. Počet dopadených se přesto rovná nule.

Měření se naposledy konalo v roce 2007 v Lednicko-valtickém areálu.