Slunce jižní Moravě přeje. Není tedy divu, že se naplnilo to, o čem se dlouho mluvilo. Lidé v některých místech okresu už obdivují solární panely, které zachycují sluneční záření a vyrábějí z něj elektřinu. Některé sluneční elektrárny už fungují, výstavbu dalších zpozdily vlekoucí se změny územních plánů.

„Právě tuto středu se uskutečnila kolaudace nové elektrárny. Vyrostla asi na dvou hektarech obecních pozemků,“ řekl například starosta Popic Josef Urbánek.

Z výpočtů podle něj vyplývá, že návratnost investice nebude původně plánovaných patnáct let, nýbrž deset. „Až se po osmi letech zaplatí za montáž, má sluneční elektrárna přinášet zisky,“ zaslechl starosta. Obec si ročně přijde na zhruba sto padesát tisíc korun.

Stejná společnost jako v Popicích postaví o poznání větší sluneční elektrárnu u Šakvic. Podle původního plánu už měla být část hotová, aby od nového roku začala fungovat. Plány však zhatilo papírování. „Firma stále čeká na stavební povolení, na kterém se to zadrhlo,“ potvrdila šakvická starostka Milena Brzobohatá.

Šakvičtí budou mít z pronájmu osmihektarového pozemku u novomlýnské nádrže přes jeden a půl milionu korun ročně. U jezera vyroste čtyřiadvacet tisíc solárních panelů, přičemž elektrárna má mít výkon pět a půl megawatt.

Také lidé z Břeclavi nebudou mít k solárním panelům daleko. Jedna elektrárna už totiž vyrostla na soukromém pozemku u Ladné. Připojená má být v průběhu prosince.

„Další vyroste na obecních pozemcích do konce příštího roku. Na elektrárny je třeba stále méně prostoru, takže uvidíme, zda to nakonec bude původně plánovaných deset hektarů. Obci by to mělo přinést minimálně milion korun do rozpočtu,“ sdělila starostka Ladné Renáta Priesterrathová. Obec ale stále čeká na změnu územního plánu.

Jen o pár kilometrů dál, u Moravského Žižkova, už sluneční elektrárna funguje. Druhou, která je hned vedle, investor zprovozní do konce letošního roku. Vyrostla na pěti a půl hektarech a mají v součtu výkon dva megawatty.

Vedení obce navíc uvažuje, že po změně územního plánu dá svolení k vybudování další elektrárny vyrábějící elektřinu z obnovitelného zdroje. „Dostali jsme celkem zajímavou nabídku, která by obci přinesla statisíce korun ročně,“ nastínil žižkovský starosta Josef Buzrla.

Trend budování slunečních elektráren se ale má zanedlouho zastavit. Podle jednatele společnosti Moravia-Sun Lubomíra Šmerdy je prakticky nemožné, aby sluneční elektrárna stála například v každé třetí obci na Břeclavsku. „Záleží na přenosové schopnosti distribučního vedení. Je možná jen určitá připojitelnost,“ vylíčil Šmerda.

Podle starosty Popic je přenosová soustava velmi zatížená. „Sluneční elektrárny jsou nestabilní zdroje energie, což přispěje i k nestabilitě přenosové soustavy,“ vyjádřil svůj názor Urbánek.

Starosta Moravského Žižkova se zase obává, že solární energie bude příliš drahá, proto se proti ní budou mnozí stavět. A tím pádem může poklesnout i státní podpora.